2 november 2013, 15:17
En ny sida hos Loppan
Hej!
Idag har Loppan varit jätteduktig och gjort ett bra pass i ridhuset! Jag körde mycket övergångar skritt-halt och skritt-trav och tempoväxlingar i trav. Hon är fortfarande på gott humör och verkade tycka att det var kul att få jobba! Älskar att rida henne när hon är såhär, superhärlig verkligen. Så himla lätt för hjälperna och alltid med på noterna.
Upptäckte dock en ny sida hos henne idag - en tittig sida! Hon är ju inte den nerviga typen och det är inte många saker som får henne att gå igång, men idag var hon verkligen på tårna och fick för sig att ena hörnet i ridhuset var såååå läskigt. Allt är ju verkligen relativt, allt hon gjorde var att bromsa lite just innan hörnet och titta lite extra med spetsade öron, men för mig är det en helt ny upplevelse att ens få en sån reaktion på henne. Jag gillar det dock, vill ju gärna ha henne liiite mer elektrisk :)
Är jättenöjd med henne idag och har en bra känsla efter passet. Hoppas hennes surighetsperiod (som alltid kommer i samband med pälssättning, brunst och diverse andra små höstbekymmer) är över nu så att vi kan få lite flyt nu innan det blir dags för henne att flytta ut på lösdriften!
Nu är leran här, inte efterlängtat!
ANNONS:
ANNONS: