15 april 2012, 09:27
Etta, trea och fyra i 130 klassen!
Wihoooo, det gick jättebra på tävlingen igår!
I den avslutande 130 klassen blev det full pott. CAHLUA vann, ACINDO trea och LAGANA fyra!!!! Alla tre dubbelnolla och fina.
LAGANA startade i början av klasssen och tog ledningen. Den hade hon tills ACINDO kom in, och gick upp i ledningen! Så en stund låg jag etta och tvåa. Efter några starter så kommer det ett ekipage och tog ledningen. Då höll jag på att värma upp CAHLUA som startade sist i klassen. Ville verkligen vinna så jag tänke att det är ju inte omöjligt, CAHLUA är snabb om jag bara rider framåt i svängarna, det som vi tränade på här om dagen. Träningen gav resultat, jag red! Det var en skön känsla att gå i mål och se en etta på resultat tavlan!
De andra hästarna gick också bra. EDWONDO hoppade felfritt i både 110 och 120! Han var helt avslappnad nu till skilldnad från sist. Men nu var det bra uppvämning och jag kunde hoppa fram och galoppera honom. Det är så svårt ibland om det blir rörigt på framridningen då han är så rädd för andra hästar. CARLINA var också duktig. Ett nedslag i 110 och två ner i 120.
TIPTON tävlade också och det var så roligt att tävla honom igen! Han gick 120 klassen, dubbelnolla och placerad!
Så en bra tävlingsdag och jag är så glad för alla fina hästar som gör sitt bästa hela tiden! Idag är det tävling igen, så nu blir det lite ridning av LAGANA innan vi åker och promenad med de andra.
ANNONS:
ANNONS: