24 maj 2014, 15:09
Flyinge blir inte av med mig!
Så var antagningsproven gjorda och alla som sökt hippologprogrammet i år har fått visa vad de gått för. Lycka till nu allihopa när när urvalet skall ske. Ni som kommer in, GRATTIS! Ni har ett otroligt roligt år framför er på Flyinge!
Helgerna har ju förr gått åt till att plugga och jobba ikapp alla inlämningar som man inte hinner med under veckorna. Men eftersom jag gjort klart allting nu i teorin så kan jag ägna mig åt sånt som är roligt istället! (Nu kommer jag få bastning av mina lärare, såklart hästteori är jätteroligt det med haha). Så det blev funktionär på helgens ponnytävlingar som går på gräsbanan hos oss på Flyinge. Där står vi och ser såhär snygga ut:
Jag är även jätteglad då jag bestämt mig för att stanna kvar här under sommaren! Så jag får andas Flyingeluft ända fram till dess att Strömsholm öppnar upp sina portar för mig i höst. Det innebär även att jag kommer kunna träna med Cherry i tre månader till. Det firades med att anmäla oss till en Pay&Jump nästa söndag. Ska blir spännande och se om Cherryberry kan hoppa annat hindermaterial lika bra som Flyinges!
ANNONS:
ANNONS: