20 april 2013, 07:35

Fotboll, tappsko och löshoppning!

Hej!

Nu är jag hemma efter ett par fotbollsintensiva dagar. Jag jobbar kring projektet Dam-EM 2013 och alla värdstäder (som håller i matcherna) har träffats en sista gång innan det hela drar igång. Under en peppande föreläsning med vår "tournament director" drogs flera goda exempel från ridsporten upp, vilket jag tyckte var lite kul. Vi har mycket att lära av varandra helt enkelt!

Hemma i hagen har Loppan dragit av sig en sko. Inte så konstigt med tanke på leran nu! Hon verkar inte vara öm av det, så jag hopppas hon kan hoppa lite imorgon i alla fall. Tjejen som vi åkte till sist kommer till vår gård med två treåringar, så då är det perfekt att passa på att få lite tips och råd av henne. Vi får se hur det går, eller om jag hinner få ut en hovslagare som kan ordna det innan hoppningen (brukar vara svårt att lura ut dem på guds vilodag, men man kan väl försöka....:) ).


Kul att intresset för avelbedömningen är så stort!! Jag har fått massor av mail, men inte hunnit svara på alla personligen, så jag skriver helt enkelt här:


Det är tyvärr försent att skicka in bidrag till avelsbedömningen. Det är endast ett tillfälle kvar och sista dag att skicka in bidrag var 22/3. Alla som kom med i bedömningen har fått detta bekräftat via mail, men jag har dessvärre inte hunnit maila alla andra. Det kanske blir något nytt tillfälle en annan gång, ett stort tack till alla er som skickat in bilder på era fina hästar! :)

ANNONS: