20 april 2012, 12:14

Fredag: Trygg seger för Adelinde i Grand Prix


Adelinde Cornelissen på Parzival. FOTO: Jan Gyllensten
    
Trots lite missar blev det en bekväm och säker seger för storfavoriten Adelinde Cornelissen Parzival i fredagens Grand Prix. Tvåa blev Helen Langehanenberg och trea Valentina Truppa. 15 ryttare, däribland de båda svenskarna, går vidare till lördagens avslutande kür. Patrik Kittel slutade sexa i klassen och Tinne Vilhelmson Silfvén åtta.
Tre ryttare är utslagna - Katarzyna Milczarek från Polen, Jan Ebling från USA och polacken Michal Rapcewicz.
För övrigt är startfältet i och för sig trevligt, men vi kan inte låta bli att sakna de bästa britterna - plus Matthias Alexander Rath på Totilas. Det hade gett Adelinde en match och försett tävlingen med ännu mer nerv!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 
DIREKTRAPPORTERING
FRÅN NÄR KLASSEN PÅGICK
   
Först ut i klassen var danska Lone Jörgensen på FBW DE Vito som fick 71,337 procent.
 
Efter henne red tävlingens storfavorit, hemmaryttaren och världsettan Adelinde Cornelissen på Parzival. Som vanligt höll ritten hög klass, men en rejäl miss i en piaff - plus att Parzival gapade under delar av programmet - drog ner intrycket något. Procenten blev 78,024.
 
En grymt besviken Isabell Werth lämnade banan, efter en ritt där El Santo var tittig och där de tidvis hade rejäla kommunikationsproblem. 69,833 procent är givetvis långt från vad hon hade hoppats på.
 
Efter fem ryttare är Adelinde Cornelissen fortfarande i ohotad ledning. Richard Davison fick fina 73,374 procent och Jenny Schreven 69,179 procent.
 
Helen Langehanenberg på fantastiskt fine hingsten Damon Hill NRW klev in på andraplatsen i klassen med 76,368 procent - trots en rejäl miss i sista uppridningen på medellinjen. Det tyska ekipaget blir en tuff utmaning för de båda finalsvenskarna!
  
Även italienska Valentina Truppa på Eremo del Castegno såg riktigt nöjd ut med sin ritt, som gav 75,122 procent. Med det lade hon sig på tredjeplatsen efter Adelinde och Helen. 
 
Före paus red hemmaryttaren Hans Peter Minderhoud på Glock´s Tango in på 73,343 procent. Polske Michal Rapcewicz på Randon lade beslag på på jumboplatsen med 62,295 procent. Nu väntar vi på Sverige!
   
Patrik Kittel och Toy Story bjöd på en mjuk och fin uppvisning med riktigt bra piaff och passage. Ska man säga något negativt är det i så fall att formen ibland blev lite väl låg. Domarna belönade ritten med 72,751 procent, vilket ger en sjätteplats efter tio ryttare - och räcker till en kürplats i morgon. Det är då det gäller på allvar!
 

Patrik Kittel och Toy Story i GP:n. FOTO: Jan Gyllensten
  

Tinne Vilhelmson Silfvén startade som nummer 14 och hennes ritt började riktigt, riktigt bra. Men så blev Don Auriello, som fortfarande är ung och lite orutinerad, rädd för en kamera i hörnet vid ena kortsidan - och spänningarna fanns med under en stor del av programmet. Domarna gav 71,033 procent vilket innebär att Tinne och "Anton" är vidare till morgondagens kür. Det är det som är viktigt i dag, eftersom alla finalister startar om på noll i morgon.
För SVT berättade Tinne efteråt att hästen kändes helt perfekt innan "spöket" dök upp. Och kamrorna behöver han bara vänja sig vid!  
 

Tinne och "Anton" i en fantastiskt fin ökning. FOTO: Jan Gyllensten

   
Resultat, Grand Prix

ANNONS: