17 juli 2012, 12:06

Ge mig energi!


Solen skiner utanför kontorets fönster! Jag sitter som i en dvala, begravd under en hel hög med fakturor och papper.

Just nu på sommaren är den administrativa delen av mitt jobb större, den största anledningen till det är att nästan alla kollegor är lediga och jag kan äntligen börja beta av min "todo"-lista.


Det blev två veckors ledighet, en vecka som gick i tårarnas och smärtans tecken, den andra veckan gick i glädjens tecken nere i Falsterbo.

Ändå känns det inte som att jag varit ledig. Det känns som att jag blivit "blåst" på två veckors ledighet.


Nu jobbar jag i tre veckor, planerar ett högt tempo där jag får otroligt mycket gjort för att sedan kunna vara ledig två veckor till i början på augusti.


Den stora drömmen vore att åka utomlands! Jag längtar verkligen bort, vill packa mig väska och sitta på ett flygplan med Per. Utomlands kan man strunta i telefonen, säga att man inte har mottagning. Det finns inga måsten, ingen gräsmatta som måste klippas, ingen häst som måste ridas :)


För några dagar sen blev jag irriterad när jag satt på facebook och surfade runt, muttrade för mig själv och frågade Per -"hur kan alla ha råd att åka utomlands hela tiden??"

Han tittade på mig och log, sa de orden som han sagt många gånger förut när jag blivit bitter -"för dom har ingen häst".

Nej så är det. Det vet jag, men ändå! Jag vill också åka utomlands, dricka en fin drink på en restaurang vid hamnen och se solen gå ner i havet.


Det gjorde vi i mars förra året, satt där och hade trevligt.

På den restaurangen beslutades det även att vi skulle köpa Cajza, det roligaste beslutet på länge!


Men jag vill ha kakan och äta upp den samtidigit! Ge mig sol, hav och ett hotell, någon?
Snälla?


Nehepp, försöka duger ;) Jag begraver mig i mitt berg av papper, släpper drömmen om en hängmatta någonstans, låtsas som att inte arbetsångesten finns som en klump i magen, vet att jag kan hinna allt bara jag vill..


Nåväl..vad är en bal på slottet i den överambitiösa flickans värld?


/annelie


ANNONS: