Team Pasmore på uteritt!

Team Pasmore på uteritt!

18 februari 2015, 19:24

Halva tiden i Wellington har gått

Hej alihop!

Jag insåg att det var jättelängesen jag bloggade så nu är det verkligen dags. Livet här i Wellington rullar nämligen på i hög fart, och vi är redan inne på vecka 7 av 12. Herregud vart tar tiden vägen?!

Förra veckan hade vi inga hästar i FEI-tävlingarna, men denna vecka är det 5* och då kör vi igen.
För två veckor sedan var det världscup här, som ni även kunde se om ni följer Hippson på Instagram. Jag och Catherine gästuppdaterade nämligen instagramkontot under helgen.

Catherine och Bonanza gjorde en superfin runda, men tyvärr föll bakbommen på C i trekombinationen och det blev ingen omhoppning denna gång. Håll tummarna för denna vecka istället. :-)

Förra tävlingshelgen hade vi Z Canta uppe i FEI. Normalt sett är alltid Grand Prix-kvalet på torsdagar, men den torsdagen var det "rainday" så det blev uppskjutet till fredagen istället.
Kitty, som vi kallar Z Canta, hoppade super – fick ett ner men höll sig inom kvalgränsen.
Vanligtvis är även Grand Prixen på lördagkvällar under night lights, men den här lördagen var det välgörenhetshoppning. GP:n går då istället på den stora, fina gräsbanan ner vid dressyrarenan.


Så veckan blev då lite annorlunda. :-) Dressyrbanan ligger en bit bort från hoppanläggningen, så det är transporter som transporterar oss dit. Eftersom allt fortfarande är under FEI:s regler så åker vi alla tillsammans och allt är under uppsikt av stewards.
Gräsbanan är fantastisk och jag tycker det är jätteroligt att vara där.
Kitty hoppade bra, men tyvärr föll två bommar. Vi tar nya tag om en vecka igen som sagt.

Jag har laddat upp massor av bilder från den senaste tiden, det har varit festligheter, härliga uteritter och så klart – tävlingar! Missa inte bildspelet högst upp!

Ps. Är det något ni vill veta om Wellington eller något annat så skriv gärna och berätta det för mig :-D.
/Mvh Ida Lövgren

ANNONS: