13 april 2011, 23:40
Halva veckan har redan gått!
Imorgon är det redan torsdag, tiden springer iväg!
I måndags så var veterinär Sara här. Det var "tandläkardag"! Vi raspade och slipade tänder på åtta hästar. Några var vassa igen och en hade små hakar som fick slipas ner. CARLINA har två tänder som har växt lite snett så det blir "fickor" mellan tänderna och det samlas matrester där. Så nu får vi spola hennes mun en gång om dagen med vattenslangen för att göra rent! Om sex månader ska vi kolla henne om tänderna rätat upp sig (hon växer fortfarande) och göra rent ordentligt igen.
CARLINAS mun!
Vi besiktade även LOOKINA SB som var helt frisk på alla punkter. Longering, böjprov osv. Så nu är LOOKINA SB såld. Jag önskar nya ägarna STORT LYCKA TILL med den fina lilla hästen!
Idag har Johanna, Tomas och jag varit ut och konditionstränat några hästar. Så härligt! Grusvägen som fortsätter upp förbi oss är is och snöfri nu. Perfekt att galoppera på. Flera kilometer genom skogen. Vi kör intervaller så de får jobba på ordentligt. Vi också......det blir lite varmt med dunvästen på!
Skrittpaus
Jag hoppas att det fortsätter att vara fint väder nu. Provred ute på "savannen" idag och det är nästan torkat och fint. Förhoppningsvis kan jag köra ut alla hinder i helgen så vi kan hoppa hemma!
ANNONS:
ANNONS: