20 december 2015, 20:34

Hej & God jul!

Hej!

Det blir längre och längre mellan gångerna här på bloggen. Jag har haft en helt hysterisk december med hittills bara en ledig dag, det beror på en blandning mellan att jag har varit extremt dålig på att planera och alldeles för bra på att säga ja till olika uppdrag :) Så blir det ibland och min ambition är att 2016 ska bli lite lugnare och därmed innebära högre kvalité + tätare uppdatering på bloggen.

Om ni då kommer att få fortsätta följa Frans eller inte återstår att se, jag har ett par intressenter som rycker i honom men ingenting är klart förrän det är klart. Än så länge är han i alla fall kvar i stallet, till Loppans stora lycka. I januari ska vi börja separera dem om nätterna, våra småkillar ska då testa att bo kollektivt i en gemensam box medan mammorna har en varsin. Blir spännande att se hur det går, båda ynglingarna är ganska självständiga även om Fransen är lite av en morsgris.


Överbyggd och luddig, men såklart finast ändå!

Idag har Loppan och Frans fått busa lite på ridbanan. Det tyckte båda var väldigt kul och även Loppan bockade loss lite när hon fick springa lös, dock skönt att de båda sköter sig ypperligt så länge de leds i grimskaft. Frans blev lite busig och studsade till som ett popcorn på vägen till ridbanan ett par gånger, men det som är så härligt är att han har full koll på den som leder och kommunicerar/lyssnar hela tiden. Han drar inte iväg eller är ens i närheten av att mangla ner den som går bredvid, vilket ju annars är ett inte helt ovanligt scenario när det gäller relativt otränade, yra småttingar med överskottsenergi. Det har nog mest med hans temperament att göra, för vi har inte tränat speciellt mycket på att gå fint i snöre faktiskt. Temperamentet i kombination med en bra grundhantering samt god uppfostran av hästflocken, det tror jag faktiskt är värt mer än att träna olika moment till förbannelse när de är så här unga.

Om ni vill se lite filmklipp på Fransen finns det till allmän beskådan på instagram, flowequestrian heter kontot. Det ligger redan något uppe från idag och fler kommer!

Eftersom att jag inte är säker på att jag kommer att hinna uppdatera här mer före den 24:e (jobbar naturligtvis in i det allra sista) så vill jag passa på att önska alla er (som firar) en riktigt GOD JUL! Ta hand om varandra och ge era fyrbenta alla röda äpplen de förtjänar!

ANNONS: