21 maj 2012, 13:09

Höga poäng på fölbedömning ingen garanti för diplom på treårstest

Hittade lite spännande, om än inte så omfattande, examensarbeten om sambandet mellan poängen på fölbedömning och treårstest. Dessa projektarbeten är från 2003 och alltså lite "old news", men ändå intressant tycker jag. Någon borde följa upp med färska och mer omfattande studier på ämnet!

Sambandet för gångartshästar:

http://hippocampus.slu.se/bibliotek/lasmer.cfm?call=bibliotek&id=101

Sambandet för hopphästar:

http://hippocampus.slu.se/bibliotek/lasmer.cfm?call=bibliotek&id=89

Jag har bara hunnit läsa studien om gångartshästar än så länge och slutsatsen där var att generellt sett blir hästarna högre bedömda som föl än som treåringar.

Jag tycker detta är superspännande, är det kanske någon som vill dela med sig av sina hästars poängrader som föl och därefter som treåringar?

Loppan hade som föl:

Typ:9

HHB:8

EXTR:8

Skritt:7

Trav:8

Galopp:8

= 48p

Självklart hoppas jag på minst lika bra poäng vid treårs = diplom, men jag räknar med att hon blir allra minst klass 1 som gångartstalang, om inget oväntat händer. Man kan dock aldrig veta, kanske är jag helt ute och cyklar - helt subjektiv? Hur som helst är hon en 10:a rakt igenom för mig, det är i slutändan det viktigaste (om man inte ska sälja, men det ska jag ju inte).

ANNONS: