12 juli 2010, 15:48
Home Sweet Home!!!
Nu är jag hemma igen efter en fantastiskt rolig vecka i Falsterbo. Har inte kunnat blogga då mitt mobila bredband var hur segt som helst...måste ta tag i det där och fixa det.
Vädret har ju varit helt fantastiskt, sol och hur varmt som helst. Tävlade på måndagen som ni vet och sedan på tisdagen igen. Då hoppade vi inne på den stora gräsbanan. Tyvärr hade ACINDO några nedslag, typiskt att det ska bli i Falstebo när man kommit så långt, hon som alltid brukar gå jättebra. Men unghästar är unghästar.
Foto Bo Bennergård
Banan var bra och den började med oxer och sju galoppsprång till ett räcke, båda hindren stod längs långsidan vid "Lars Hedin läktaren". Hon hoppade superfint på de två. Petade sedan hinder nr tre, hoppade hinder fyra, fem A-B och sexan superfint. Rev sedan trippelbarren med bakhovarna, och efter den var det en kombination efter staketet vid "vip-läktaren" där hon rev (det kändes som luften gick ur henne lite), rivningen på oxern efter kom som ett brev på posten. Sedan var det som hon återfick sin krafft och hoppade de två sista hindrena superfint. Så man kan säga att det var en runda med många bra språng och några mindre bra. Jag är inte allt för besviken, jag tror att hon kommer bli en bra häst för mig i framtiden. längtar redan tills vi ska tävla igen. Nu får hon ha lite semester och inte tävla förens i slutet av augusti. Kan vara bra att vila "knopp och kropp"
Onsdagen spenderade jag bak på min pappas motorcykel! Det var riktigt kul. Mamma, pappa och jag åkte runt som riktiga turister i Skåne. Vi besökte ett bärnstensmuseum, Smygehuk, sveriges sydligaste udde. Ale stenar, simrishamn och Glimmingehus. Åt god mat och hade kul!
Torsdag, fredag och lördag var det hästhoppning för hela slanten. Gissa om det var spännande att se svenska laget vinna nationshoppningen. De var så duktiga alla fyra ryttarna! Spänning till sista hindret var hoppat och det var Rolf-Göran som hade avgörandet i sin hand genom att rida felfritt och säkra segern! Han vann sedan även Grand Prix på samma häst, Casall. Malin Baryard var med i laget på Tornesch och hoppade även Grand prixen och kom tvåa. Jag måste säga att det är mitt nya favourtie ekipage. Det ser så lekade lätt och smidigt ut när hon hoppar "Tore"!
Fler bilder från Falstebo kommer i nästa inlägg, nu måste jag åka och handla. Pernilla Dannberg och hennes Pelle och lilla Nikkie är på väg hit. Vi ska grilla och ha trevligt! De har varit förbi Gurresta och hämtat upp Scarlette och Rantadou som båda är dräktiga!!! Nu ska de bo här tillsammans.
ANNONS:
ANNONS: