Jogg och lek dagen innan tävlingen börjar.

Jogg och lek dagen innan tävlingen börjar.

Portugal-bloggen

Idag 09:03

Internationell placering i Spanien och Örebro-träningar

Idag är jag på resande fot efter en träningshelg i Örebro. 37 lektioner fick vi till under helgen och det är alltid lika roligt att träffa både gamla och nya elever. Linnea Lycke är helt fantastisk som fixar. ordnar och rider flera pass själv. Nu är hon dessutom mamma och har en liten bäbis att se efter, du är imponerande! 

Jättekul att träffa på ett par hästar som jag haft i träning och förmedlat. Både Oriente och Roma var med under helgen och man blir varm i hjärtat när man ser både häst och ryttare trivas ihop. Jag tror vissa blir lite nervösa att de ska ha ”förstört” hästen när man kommer och ser ekipaget efter en tid. Men det är superviktigt att komma ihåg att det tar tid att lära känna varandra och man förstör ingenting, utan skapar något nytt tillsammans. Jag vet att alla gör så gott de bara kan och ger hästarna bästa möjliga förutsättningar att vara glada och ha ett härligt liv. 

Jättekul att se utveckling på alla elever, det är så fantastiskt roligt att träna när man får följa upp ekipagen och se framstegen de gör. Många som hade klivit upp ett snäpp sen förra gången jag var dit. Nästa tillfälle i Örebro blir i februari, kommer åka också i slutet av mars. Andra träningar jag har inplanerade är Gotland 21-23 november, Surahammar 2-4 januari och Örebro 6-8 februari. Ska försöka klämma in något i Piteå också och kanske något mer i norra Sverige. Så kul att intresset för working equitation har exploderat fullkomligt och alla vill tävla och träna. Jag ska bara hinna med att träna mina hästar där hemma också! 

Ginnie Palm och hennes vackra Minuto startade också för Sverige och satte sitt VM-kval!

{{ AD }}

I tekniken fick vi vår revansch och gjorde en riktig pang-runda om jag får säga det själv! Han var perfekt i energi, vi fixade bommarna i galopp (2 stycken efter varann med 6 meter mellan) och även om det var någon mindre miss på ett par ställen hade jag så härlig känsla. Domarna belönade oss med hela 73 % och när Gilberto, som var sista ryttaren ut, blev utesluten insåg jag att jag vunnit tekniken! Jag var så glad och det var så kul att få till en så bra teknik där allt flöt på. 

Glad och nöjd efter en lång prisutdelning.

{{ AD }}

Inför speeden på söndagen låg jag trea totalt och såklart hade jag siktet inställt på att hålla den pallplatsen. Vi gav 110 % i speeden och igen var Jaguar heeeelt otrolig. Han är som en målsökande robot och jag får bara se till att hänga med i hans tempo. I flytta mugg höll han galopp på stället och så fort jag flyttat över och gav signal for han iväg mot nästa hinder. Man kan inte bli annat än glad när man rider den hästen i speed! I näst sista hindret, som var klockan i L, blev det dock lite överslag. Jag hade samma problem i Segovia året innan och rygga i största allmänhet har han kunnat bli något spänd i. Han ville iväg lite för fort och började nästan vända inne i klockan. Vi stötte ner två plankor och fick 10 sekunders pålägg. Helt sjukt att vi trots de extra sekunderna blev fyra i speeden och lyckades kliva upp till en andraplats som slutplacering. Hade vi inte rivit klockan hade vi vunnit speeden, men det hade inte varit tillräckligt för att ta förstaplatsen totalt. Det gjorde att jag inte behövde gräma mig över rivet, utan kunde njuta och vara så glad för vår andraplats. I Segovia blev vi också tvåa, men detta var ett helt annat motstånd. 25 ryttare från 9 olika nationer och flera med mästerskap i bagaget. Så otroligt tacksam för min fina underbara Jaguar som överträffar mina förväntningar gång på gång. Är så härligt att han tycker det är lika kul som jag att tävla (eller ÄNNU roligare) och funkar bra att resa med och allt det som är runt omkring. Så det gick lätt att rulla hem på måndagen och jag hoppas allt går i lås till nästa års VM! 

Ha en härlig vecka! 

Kram,

Astrid

ANNONS: