17 februari 2012, 19:47

Jag är jävligt skicklig på att...

köra hästtransport!

Visste ni det?


Och extra roligt att Johan på Hippson la upp detta blogginlägg idag : Länk!

Jag är alltid ödmjuk när det kommer till min ridning, för jag vet att jag har så otroligt mycket att lära! Jag litar alltid på Cajza (förutom ett svagt tillfälle i vårt förhållande) och tycker att det är viktigt att hon litar på mig när det kommer till hantering.


Och just när det kommer till att köra hästtransport, då är jag faktiskt riktigt riktigt bra.

:)


Det är något som händer med mig, för att köra bil är jag ganska dålig på, eller snarare slarvig med.


Men så fort en hästtransport kopplas på, då brukar jag tänka att jag lastar in det dyrbaraste jag äger i en låda med hjul.


Jag lägger alltid upp en plan OM något skulle hända, dvs vem tar kommandot vid en bilolycka, eller om hästen får panik i transporten?

Svaret är alltid: JAG! Oavsett vem som är med i bilen..

Visste ni förresten att hela min familj jobbar inom militären? Det formade en Annelie som gärna tar kommandot i pressade situationer och behåller alltid lugnet.


Sen kör jag den dyrbaraste, finaste lasten jag äger som en prinsessa!


Detta gör också att jag aldrig kör Cajza i oväder, halka eller andra dåliga förutsättningar och blev en av anledningarna som gjorde till att jag flyttade hem till min tränare.


Jag tänker också ofta på hur sjukt det är att en häst går med på att kliva in i en låda som skakar och låter konstigt för att sen kliva ut på ett främmande ställe.


Det gör mig otroligt ödmjuk i min körstil.

Jag är även glad över min TrailerCam från Luda Elektronik, nu kommer jag även kunna se Cajza när hon åker där bak :)


Det är inte ofta jag skryter om något här på bloggen, men låt mig skryta lite om detta!

Jag kopplar på ett släp i en ruskig fart, parkerar som en stjärna och kör med stor skicklighet.


Tänk att få köra denna, vilken dröm!



Jag får drömma vidare, och ber om ursäkt om jag blev lite kaxig i detta inlägg!

..men jag är väldigt duktig på att köra hästtransport ;)



/annelie

ANNONS: