26 april 2013, 14:33
Kevin Staut: Din balans är nyckeln till framgång
Under fredagseftermiddagen höll världsryttaren Kevin Staut clinic inne i Scandinavium. Två unga ryttare, Louise Torgersen och Karl Jakob Ingvarsson, fick träna på en serie på medellinjen med fyra hinder.
- Det här är en enkel gymnastikövning som är nyttig för alla hästar på alla nivåer, menar Kevin.
Text & foto: Anki Yngve
Serien rids i galopp och inleds med räcke, tre meter till en bom, tre meter till nästa räcke, sedan nio meter med två galoppbommar inför räcke nummer tre, tre meter till en bom och så tre meter till ett avslutande räcke. Med andra ord kombinationsavstånd mellan hindren - med ett, två och ett galoppsprång emellan.
- Kombinationerna är det som är tekniskt svårast inne på en tävlingsbana. Det här är ett väldigt bra sätt att gymnastisera och balansera hästen inför kombinationer, säger Kevin.
Övningen hjälper hästen
Han poängterar att övningen går att variera i all oändlighet. Man kan plocka bort eller lägga till hinder, ändra antalet galoppsprång mellan dem och så vidare. Men grundprincipen är räcke, tre meter, bom, tre meter, räcke.
- Vi behöver inte hoppa högt med hästarna hemmavid. Mellan 80 centimeter och 1,20 meter kan räcka även om du hoppar 1,45 på tävling.
Fördelen med gymnastikserier är enligt Kevin att ryttaren kan koncentrera sig på sin egen position och balans.
- Övningen i sig hjälper hästen med balansen. Men se till att hålla den rak genom serien så att den hoppar på mitten.
Ryttarna har värmt upp självständigt och får hoppa fram på ett litet räcke innan det blir dags att ta sig an serien.
- Tänk på er egen position - hoppa, kom tillbaka, hoppa.
En annan sak Kevin Staut är noga med är att det ska vara ryttaren, inte hästen, som väljer när efter övningen man ska svänga.
- Det gäller att ha kontroll, men utan att bli stark och hård mot sin häst.
Anpassa ridningen efter hästen
Hästarna på clinicen är väldigt olika. Louises skimmel är het på gröten och kan lätt bli springig.
- Då är det viktigt att du hjälper den med din egen balans så att den inte springer iväg genom serien. Men använd inte handen för mycket utan försök att vara stark i kroppen och att inverka med din egen position. Först när positionen är rätt kan man hjälpa till med handen, instruerar Kevin.
När det gäller Karl Jacobs häst, å andra sidan, är den inte lika pigg.
- Då måste man säkerställa att hästen har tillräckligt med energi att ta sig fram till nästa hinder, utan att pusha och klämma.
Att hästen river på träning är inte hela världen, menar Kevin. Hellre att den gör det då och lär sig något, än att den river på tävling.
- Rivningar i kombinationer beror ofta på att ryttaren har använt handen för mycket. Att använda handen ska inte vara din första reaktion, börja med att justera din egen balans. Fungerar inte det kan du stötta lite försiktigt med händerna.
Även om hästen kommer lite nära eller lite långt ifrån ett hinder kan den enligt Kevin hoppa felfritt, så länge ryttaren är i balans. Fokusera inte för mycket på avståndsbedömningen.
- Det är balans vi letar efter i den här övningen, liksom i all ridning, avslutar han.
Louise Torgersen.
Karl Jacob Ingvarsson.
ANNONS:
ANNONS: