5 januari 2011, 18:17

Lycka att hoppa mina fina hästar!!!!

Det känns som ett lyckorus i kroppen, jag är så glad! Har hoppat sju av hästarna idag och de var så fina! Underbart att ha så här fina hästar att jobba med varje dag.

Lastade in CAHLUA, GINA, ACINDO SB, TIP TON, SAN DIEGO, LOOPEZ SB och LUTRICIA MC NEAL och åkte till ridhuset vid lilla Åskebro och hopptränade. För ACINDO, GINA, LUTRICIA, CAHLUA var det första hoppträningen efter vintervilan. De har vilat sig i kanonform känns det som, hur är det möjligt?!

Erik och Rosanna tränade också för Tomas, och han byggde upp en riktigt bra övning.

Började med att värma upp genom att hoppa en upphöjd bom med bommar före och efter på marken på volt. Nyttigt för att få hästarna runt skänkeln och runda och fina i sidorna. Sedan hade vi en rak studs med fyra hinder, samt enkelhinder på raka och böjda linjer som sedan blev två olika banor.

CAHLUA värmer upp på volten.

GINA värmer upp.

CAHLUA i studs-serien.

ACINDO hoppar studs.

Issa värmer upp GINA åt mig. Det går fort att hoppa sju hästar när man har bra medhjälpare som kan sadla upp, lasta om och även jogga igång dem. Annars skulle det ta tid!

Tomas värmer upp LOOPEZ SB och jag hoppar GINA.

GINA hoppar. (ursäkta suddiga bilder, men bättre än inga bilder alls)

CAHLUA var pigg och glad att få hoppa, precis som alla andra! Vilka härlig hästar jag har i mitt stall nu!

Issa rider fram ACINDO SB.

Towe och CAHLUA.

TIP TON ska hoppa. Fin häst, hoppar som bara den!

SAN DIEGO

LOOPEZ har utvecklats fint. Hon hoppar bra, är klok i sin hoppning och vet vart hon har sina hovar.

Tur att LUTRICIA är så snäll så man kan höja hinder utan problem!

Tack Towe, Issa och Tomas- det här gjorde vi bra!

ANNONS: