Det blir inga tävlingar för Sara Ekman, men däremot en hel del träning istället. Hästarna hålls igång med både öppen bana och konditionsträning utomhus.

Det blir inga tävlingar för Sara Ekman, men däremot en hel del träning istället. Hästarna hålls igång med både öppen bana och konditionsträning utomhus.

Saras vardag

1 februari 2021, 18:51

Nu är vi på gång!

Hej! Nu är vi på gång igen med hästarna efter lite vinterlugnt. Förra veckan var det träning för Amanda på onsdagen, markarbete och trim på småhinder. Jag hade Marco och han var så duktig. Taggad som bara den, men så lydig och följsam ändå. Amanda hade även med sig älskade Hedda upp. De har ju lånat henne sedan maj, då hennes sambo behövde en läromästare att lära sig rida på. Dock har han inte haft tid (eller lust, haha) att rida på ett tag, så hon har mest gått i hagen med en shettis det senaste, och Amanda ska utomlands och tävla snart, så då sa vi att vi tar hem henne så får hon vara pensionär här hemma istället :)



Hedda <3



Marco efter Amandaträningen i onsdags :)

Bill är också igång nu och förra veckan skuttade vi över lite kuber, så den här veckan är han redo för träning för Lennart. Så taggad!!



Bill i manegen :)

Jag får ju inte tävla, eftersom jag inte är elitkvalad eller har någon verksamhet. Tråkigt så klart, men hoppas att de öppnar upp för alla tidigare än vad som är sagt nu, och under tiden är det bara att träna på och försöka hålla sig i form. Dessutom har många öppna banor, vilket vi var på igår med Marco och Ratzia. Åkte till fina Herreds Gård och hoppade. Bana designad av banbyggare och fina tävlingshinder. Detta blev första banhoppningen på länge och både Marco och Ratzia hoppade fint! Hoppade varsin runda på cirka 120cm och båda hoppade runt glatt och felfritt :) Så kul!





Marco på öppen bana <3 Invigde mina nya ridtights från Equestrian Stockholm. Såå sköna! Och med ordentligt hög midja, det gillar jag, så allt hålls på plats liksom, haha. Hoppas de lanseras i fler färger och gärna i vitt till tävling!! :)





Ratzia nöjd efter öppen bana :)

Igår åkte vi även till Stall Phem med lilleman för löshoppning. Har alltid åkt dit när vi haft unghästar. Nära och bra och Tord och Ruth är så duktiga. Extra kul eftersom Tord har sådan erfarenhet av att bedöma unghästar på unghästtester. Cooper skötte sig jättebra för att vara på ett helt nytt ställe. Tyckte det var jättekul med hinder och fattade direkt vad vi skulle hitta på, så det var fullt fart genom serien, haha. Omdömet blev att han var hinderklok och hoppade med spänst och elasticitet. Berättade att han är extremt känslig och att jag har problem med inridningen eftersom han får panik vid själva uppsittningsmomentet och han sa att han såg att han har en spänning i sig. Inte vid själva hoppningen, där var han superduktig, men lite runt omkring. Sa däremot att han var väldigt kontaktsökande och trevlig :) Eftersom han vilat så hoppade vi inga stora hinder, men de ska ha löshoppning under hela våren nu, så ska bli kul att se hur utvecklingen blir.





Cooper Q :)

Mamma och jag har även köpt varsitt bankort på Höglandas travbana (Åby travskola). Perfekt nu under vintermånaderna när det blir färre uteritter pga underlaget och man inte vill rida i manegen hela tiden. De harvar och håller efter travbanan varje dag, så underlaget är finfint och vi har varit där två gånger med Ratzia och Bill och galopperat. Såååå härligt!



Bill redo för en galopp på travbanan :)



Vivi på Svensk Hästrehab var hemma förra veckan och gav Marco lite välförtjänt djupvåg och massage. Nej men han älskar det så mycket <3



Träningsplaner för denna vecka är hoppning för Amanda på onsdag med Ratzia och hoppning för Lennart på torsdag med Bill och Marco. Hedda fick på sig bakskor idag och ska vaccineras imorgon. Sedan tänkte vi börja jobba henne lite försiktigt med Equibandet och förhoppningsvis kan hon hänga med ut i skogen på promenader. 22 år i år är hon, min fina lilla häst <3

Som vanligt hittar ni bilder och filmklipp på Instagram - aamaziingsara :)

ANNONS: