2 februari 2015, 18:11

Nybäddat i ligghallen

Hej!

Kul med så positiv respons på Birgittas gästbloggande (trots min jättekonstigt formulerade rubrik till inlägget...ibland snurrar inte hjulen hela vägen runt)! Första inlägget från henne kommer inom kort :) Fortsätt gärna maila eller kommentera med frågor.

Jag har hälsat på Loppan idag! Hittade henne längst in i ligghallen, mitt i den nya halmbalen. Trots att det hade snöat i flera timmar var hon snustorr, så jag misstänker att hon tog en liten sovmorgon. Det är så härligt att hästarna själva kan styra sin inne-/utevistelse, för det mesta går de faktiskt mitt ute på fältet oavsett väder, men när det är så ruggigt som idag föredrar Loppan nog inomhusaktiviteter.

Så blank och fin, men ändå lite lortig. Ska saneras ordentligt imorgon :)

Älskar hennes fuxfärg den här tiden på året. Ser nästan ut som om manen är svart, ganska udda men rätt snyggt tycker jag!

ANNONS: