15 april 2015, 11:29

Om det värsta händer...

Nu är Loppan snart strax före dygn 300 och dagen D närmar sig med stormsteg! Det är såklart otroligt spännande och roligt med alla förberedelser, men även lite läskigt.. I och med att våren är här och fölningssäsongen med den så svämmar som sagt sociala medier över med bilder och filmer på söta fölungar!

Dessvärre är det inte enbart glada "välkommen-till-världen"-poster, utan en hel del vädjande inlägg från uppfödare som har förlorat sitt sto eller föl efter en olycklig förlossning och därmed söker/erbjuder amma till föl som har fölorat sin mamma.

Om det värsta tänkbara (i min värld just nu i alla fall) skulle hända gäller det att vara väl förberedd. Om man förlorar sitt sto är det superviktigt att fölet ändå får i sig den viktiga råmjölken, allra helst 4-6 men senast 12 timmar efter födseln. Råmjölken innehåller superviktiga antikroppar som fölets förmåga att ta upp succesivt minskar efter fölningen. Det är en god idé att ha som rutin att mjöka ur lite råmjölk när stona fölar för att frysa in och spara till nästa gång utifall att. Mjölken kan utan problem sparas även till nästa säsong.
  
Om man inte har hunnit ordna med det och olyckan är framme finns det lite olika alternativ, man kan till exempel prova att mjölka ur stoet och mata fölet med nappflaska eller vända sig till något större stuteri som brukar ha råmjölk på lager. Därefter kan fölet matas med stomjölkersättning (finns hos välsorterade foderbutiker) i väntan på att hitta en amma som förhoppningsvis tar sig an fölet.



Om man behöver hitta en amma till sitt föl, eller har ett sto som har förlorat sin unge så ska man i första hand vända sig till Föl- & ammajouren. Jouren, som är kostnadsfri att ta hjälp av, drivs på initiativ av ASVT (Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen) men är öppen för alla raser.

Telefonnumret dit bör alla uppfödare ha i sin telefonlista: 073-314 13 16

Läs mer om jouren här: http://asvt.se/fol-och-ammajour-ny.php

Nu håller vi tummarna för att båda jag och alla ni andra som väntar föl slipper använda numret, eller hur?

ANNONS: