9 februari 2015, 18:15

Pay and sitta på läktaren

Här kommer en liten snabb uppdatering av en hippolog på språng!

Jag skall nämligen iväg på Pay and Jump! Tyvärr var det ju inte min hoppvecka denna vecka så jag kunde inte vara med på Oprah. Men vi laddar ju för tävligen den 15 mars så länge!

Istället skall jag samla poäng på min kompisbank och grooma åt mina hippologvänner som skall vara med. Det blir att rida fram häst, filma, leda och serva med jackor och täcken. Ja ni vet, det vanliga! Tjänster och gentjänster helt enkelt.

Helt ärlig skall det bli skönt att få ta en liten paus då jag sitter med min seminarieuppsats och finslipar och finslipar lite till just nu. Ikväll är det inlämning inför första opponeringen som sker nästa vecka. Så just nu gnatar jag ord och kollar igenom varje referens så de är refererade rätt. Man blir mångsidig som hippolog minsann!

Ni får även en liten Flammanupdate också. Tyvärr är min lilla Flammentanz sämre! Ni minns kanske att han vilade min förra dressyrvecka? Han har allergiska utslag som inte vill ge med sig så han kommer inte gå med mig denna vecka heller. Vilket innebär att jag missar Pay en ride'n på onsdag OCH så har han fått kortison och på grund av karenstiderna så kommer jag inte heller få tävla honom nästa vecka... Så det verkar som om vi får snällt sitta på bänken ett tag framöver.

Allså, när skall denna oturen vända för oss? Bara massa sjukdom hela tiden, är det inte stackars flamman så är det jag (som sist vi tävlade).

Men! Positiva tankar! Inget ont som inte för något gott med sig, right? Huvudsaken min lilla Flamsetrams bli bra så han slipper ha ont. Men han verkar ganska nöjd med livet i övrigt iallafall. Idag blev han ompysslad med äpplen och oljade hovar. Bortskämd deluxe!

Hugo och Göte får svettas på istället med mig denna veckan. Fina grabbar båda två har de varit idag.

Nej nu måste jag kila. Annars står mina hippar utan hästar sen :)



ANNONS: