14 september 2011, 22:34

Ryttare är idrottare

Eller?

Under eftermiddagen idag hade vi en föreläsning kring precis det här ämnet. För oss som är aktiva är det självklart att det är det, men hur ser argumenten ut egentligen? Vi tävlar, vi tränar, det är fysiskt ansträngande. Men beter vi oss som idrottare?

Kosten redde vi ut för två veckor sedan, nu har turen kommit till själva fysiken. En höjdhoppare tränar inte bara på att hoppa högt. En kulstötare stöter inte bara kula hela träningen, skidåkare åker inte bara skidor. Varför finns då bilden av att det för en ryttare skulle räcka med bara ridning?

Det är många delar som vi kan, och bör, jobba med:

- Kondition:
Ryttare behöver ha en bra grundkondition, vilket man kan träna genom löpning, cykling, simning, mm.

- Styrka:
Både allsidig träning för hela kroppen, men extra viktigt för ryttare är bålstabilitet. Bra träningsformer där är core, pilates och yoga. För att träna rätt är det perfekt att gå till ett gym där du kan få hjälp med övningar som passar just dig och din kropp. Vi ska ju dessutom orka med att jobba i stallet, vilket ofta är ensidigt och sliter på oss. Minska slitaget gör man genom att försöka jobba ergonomiskt och lika mycket med båda kroppshalvorna, men för att hålla hela livet behöver man komplettera med styrketräning.

- Balans, koordination, rörlighet
Det är ju helt givet att de här tre färdigheterna krävs för att kunna inverka på hästen, sitta med i rörelserna, samordna hjälperna och vara följsam. Med yoga får man med alla de här punkterna, och dessutom får man med andningen, koncentrerad avslappning. Inte så tokigt.

-Takt- och rytmkänsla
Det här tränar man bäst med dans!

I talangprojektet jag var med i förra året sade vår fystränare att en kvarts träning om dagen kunde göra stor skillnad i ridningen. Det handlar bara om att träna på rätt saker. Vi fick en DVD med core-övningar att göra framför TV:n, hur bra som helst. För, trots allt, den bästa träningen är den som blir av. Det gäller att hitta en träningsform som går att passa in i det där pressade schemat, som är tillräckligt rolig för att göra till en vana, som passar plånboken.

Vill vi bli sedda som idrottare så får vi ju också bete oss som sådana. Vi är otroligt nogranna med att hästen ska få varierad och välavvägd träning för att få hållbarhet och kunna prestera, men glömmer vi oss själva så missar vi halva ekipaget. Eliten börjar inse det, framförallt den yngre delen, men det tankesättet behöver spridas till bredden, och ut till ridskolorna där vi ska få fram nya små idrottare.

Vi har nog mycket att fundera på när det gäller det här, men en förändring i rätt riktning börjar trots allt ske. Ni ska få två tips. Det första är att införskaffa boken "Ryttare är idrottare" av Ulf Johansson, den är verkligen jättebra på alla sätt och vis för den som vill komma igång med sin fysträning.

Det andra är att köpa en pilatesboll, sätta den framför TV:n, och inta lodrät sits, axel-höft-häl. Sedan tränar ni balans, koordination och bålstabilitet samtidigt som ni kollar på Bonde söker fru.

Det är en väldigt bra början!

ANNONS: