Hallå!
Vilka fantastiska dagar det har varit den senaste veckan!

I tisdags var jag och provred den hästen som jag tyckte bäst om en gång till. Det var jätte kul och jag fick chansen att öva lite till på det där med galoppen. Det är inte helt enkelt asså, men vi skall nog få till det också. Jag fick iaf beröm ifrån "min nya andre-tränare" för att traven såg mycket bättre ut denna gången. Nu hoppas jag bara att allt skall gå vägen! Så med lite tur så kan jag kalla mig själv hästägare inom en snar framtid.

Igår var jag på Sweden International Horse Show uppe i Stockholm och kollade på massa fantastiska tävlingar och shownummer. Jag var något glad och taggad inför showen/mässan igår morse. =D

Det var tre nummer som jag tyckte var extra kul att se.Först och främst var det kanske inte så förvånande Knockout-dressyren. Där vann lag Charlotte Haid-Bondegaard och Malin Baryard Johnsson. Stort grattis!


Tyckte även det var lite extra kul att se Patrik Kittel vs. Minna Telde. Både Minna och Patrik bjöd på lite extra show när de bl.a. red avancerad dressyr med varsin hand i luften. Minna Telde red på sin Don Charly, första gången jag såg Don Charly med egna ögon. Vilken cool häst och shit snacka om trav-längningar, helt fantastiska.

Patrik Kittel imponerade ytterligare lite till när han inte ens red på någon av sina egna hästar utan han hade lånat Weihenstephaner "Weine" ifrån Mads Hendeliowitz. Så Patrik tävlade med en häst som han knappt ens suttit på innan, imponerande! Weine bor på Segersta Equestrian bara några mil öster om Stockholm och har åkt med mig både till Vidauban i södra Frankrike och till Hickstead utanför London. Åh va jag tycker om den hästen, han är en sån där super-skön häst med 300kg attityd och 400kg personlighet. Här är Patrik på Weine, ifrån igår. =)

Nästa gren som imponerade på mig det var fyrspannet, där svensken Tomas Eriksson vann. Jag tycker det är svårt nog att styra en häst, tänk er att styra runt på fyra.

Sist men inte minst bjöds det på en sjuhundrans show ifrån franska Gardé Républicaine. Det var nog bland de häftigaste jag sett någonsin. Kolla in filmerna ifrån deras uppvisning på min Instagram. Dressyrsatsningen är mitt nya namn på Instagram.


Kram!Daniel BjärvingDressyrsatsningen @ InstagramEnAnnorlundaDressyrsatsning@gmail.com