20 december 2014, 18:29

Snö på Strömsholms-taken

Här kommer en liten julhälsning från mig på Strömsholm!

Jag och Flamman tillsamman med Malin och Oprah! Hästarna är så pigga och glada nu när kylan och snön kommit, så jag kan säga att cirka 30 sekunder efter denna bild togs så hade Flamman rodeo med mig när vi skulle jogga lite i gräset, haha!

Jag har inte lämnat anläggningen ännu utan jobbar i Röda stallet under helgen och tar hand om gymnasiehästarna. Det är väldigt tomt och lugnt på Strömsholm just nu, men ändå ganska mysigt och vi gör allting i vår takt utan att behöva stressa till föreläsningar.
Flamman ska vila nu fram tills årskiftet och smälta allting vi hittat på under hösten. I torsdags hade vi en liten avslutning på dressyren då vi red våra dressyrpållar över bommar. Det var så himla roligt och hästarna blev lite halvvilda, haha! Marianne tycker att man med fördel kan blanda in bommar i dressyhästens arbete. Flamman tyckte det var latjolajban och jag fick reda på att när han köptes in så var han fälttävlanshäst! Men har nu skolats om till bara dressyrhäst ur ett hållbarhetssyfte, samt att han blev av med sitt ena öga. Så det var nog roligt för herrn att få studsa över lite bommar.

Vad vi gjorde på avslutningen på hoppningen? Ja, se denna video nedaför. Vilka hästar vi har på hippologprogrammet alltså! Camilla som rider är lite försiktigt i hoppningen och tycker inte om att hoppa högt. Här nedanför ser ni en film när hon rider skolhästen Blues som enkelt guidar henne över 165 cm! HEJA!
   


Älskar alla Hippars jubel på slutet. Kärlek!

ANNONS: