31 augusti 2014, 17:20
Staffan Lidbeck: ”Vi måste bli bättre”
Malin Petersen, Staffan Lidbeck och Dag Albert.
Dag Albert och Malin Petersen fick två rivningar var i söndagens banhoppning.
– De red väl och hade bra rytm. Kanske hade de inte den där sista skärpan på den avslutande diagonalen. Men det var inga rundor att skämmas för, säger fälttävlansgängets hopptränare Maria Gretzer.
Hon berättar att när hon började träna fälttävlansryttarna, så red de lite på samma sätt på banhoppningshinder som i terrängen. Alternativt satt de för tungt och höll på mycket i munnen på hästen.
– Man måste lära hästarna att i dag är det hoppträning, och då hoppar man så här. Vi tränar med extremt mycket eftergift för att de ska ta runda språng. I terrängen kan man däremot inte ge en massa eftergift, där ska hästarna hoppa ur handen, annars kan de snubbla och falla.
Målet inte uppfyllt
Förbundskapten Staffan Lidbeck säger att han givetvis inte kan vara nöjd med det här VM:et, för Sveriges del.
– Målet var först att kämpa om medalj, sedan fick vi sätta ner målet till att vara bland de sex bästa lagen. Och nu har vi bara två ryttare i mål, även om de genomförde på ett hedervärt sätt, säger han.
Nästa chans till OS-kval blir på EM om ett år.
– Vi måste bli bättre till dess, så klart. En gräns att sträva mot är att ha tre ryttare under 50 straff efter hoppningen. Där någonstans måste man ligga om man ska vara med och slåss i toppen.
Plus och minus med ”flytt”
Malin Petersen menar att Sofarsogood kändes jättefin inne på hoppbanan.
– Men ändå ramlade två bommar… Först trodde jag bara att det var insprånget i kombinationen, och då var jag ganska nöjd. Men så såg jag att jag fått med mig sista hindret också.
Att hästarna fick lastas och åka från Haras du Pin på morgonen, till VM-arenan i Caen, tror hon inte har påverkat dem.
– Nej, men vi var ganska irriterade i går kväll, när vi fick packa och fixa i stället för att bara beta hästarna och ta hand om dem. Men så här i efterhand gick den biten väldigt bra, fördelen är att vi är färdigpackade nu. Det är bara att åka hem!
Fräsch Tubber Rebel
Dag Albert är också nöjd med hur hans häst kändes i banhoppningen.
– Han kom lite försiktigt in på trekombinationen och räckte inte fram. Och så föll sista hindret. Men hästen kändes fräsch, inte som efter en endagsklass förstås, men jättefin.
Att de flesta hästarna i tävlingen varit så fräscha i dag, trots det tuffa underlaget i går, tycker varken ryttare eller förbundskapten är så konstigt.
– Det var tungt, men jämnt mjukt hela vägen, säger Dag.
– Vad gäller skaderisk är mjukt underlag skonsammare för hästarna, fyller Malin i, och Staffan håller med.
Slutar 33:a och 34:a
Vann VM i fälttävlan gjorde Tyskland, före Storbritannien och Holland. Sverige slutar tolva (uteslutna Anna räknas automatiskt som 1000 straffpoäng) av 16 lag, men hade som sagt bara två ryttare i mål. Individuella guldet gick till tyska Sandra Auffarth på Opgun Louvo, silvret till tyske Michael Jung på Fischerrocana FST och bronset till Storbritanniens William Fox-Pitt på Chilli Morning.
Dag Albert slutade på 33:e och Malin Petersen på 34:e plats, i ett startfält på totalt 91 ekipage (varav 60 tog sig hela vägen till banhoppningen).
Text & foto: Anki Yngve
Malin Petersen såg ut att gå mot en felfri runda, men så föll två bommar mot slutet.
Dag Albert slutar som bästa svensk, på 33:e plats.
Maria Gretzer tränar fälttävlansryttarna i hoppning.
ANNONS:
ANNONS: