13 maj 2014, 21:32
Studiebesök på Skaneyland
Gårdagen var lyckad och nu står jag med en hästsskötarexamen i min hand! Efter att bland annat ha satt ihop ett kandar framför Bo Jenå och hetsknoppat Flyingeknoppar på 20 min (mitt rekord innan låg väl på en timme kanske haha) så stod det 12 hippologer godkända vid dagens slut!
Idag släpptes hippologerna ut på vägarna i Skåne, glada i ösregnet åkte vi på studiebesök till Skaneyland som är en islandshästuppfödning med inriktning på sporthästar. Vi blev varmt välkomnade på Skaneyland och de visade oss runt på deras charmiga gård där de har stora lösdrifter med hingstar, ungston och avelsston. De har även inackordering och kunde ha upptill 80 hästar på gården! Vi fick träffa hingstar, ston med föl i mage, ston med föl utanför magen samt se när en 10årig hingst visade upp olika gångarter och vi fick berättat för hur de tänker vid tävling och hur de tränar sina hästar.
Kan säga att de vann våra hjärtan när de serverad fika där vi stod och frös, blöta av regnet. Det är något alla borde ta till sig! Ska man vinna en hippologshjärta så mata oss med fika, vi är era vänner för resten av livet sen ;)
Dagen avslutades med att jag red markarbete med en av våra körhästar för Hanna Carlsson, hopptränare på Flyinge. Bonneville skötte sig jättebra och tyckte det var roligt med cavaletti. Lite ovant att inte ha vagnen därbak att ta hänsyn till tror jag. Han var jättepigg och busade järnet, nöjd över att skuttat över 50 cm!
ANNONS:
ANNONS: