5 december 2012, 13:08
Svara på enkät om ridning i damsadel
Foto: Pär Emilsson
Charlotta Ågårdh Orsmark, som du kunde läsa om i en artikel här på Hippson.se i höstas, läser Lantmästarprogramet på SLU. Just nu håller hon på med sitt examensarbete om just damsadelridning och undrar därför om ni läsare har tid att svara på en kort enkät? Här är Charlottas brev:
"Har du hört talas om sadeln som har burit ädla damer och krigsskadade män genom århundraden? Sadeln som gav ryttaren friheten att rida över stock och sten med järnfast sits men som också kunde vara en dödsfälla i fel händer - det är damsadeln jag pratar om.
Jag läser andra året på Lantmästarprogrammet vid SLU Alnarp och mitt examensarbete kommer att handla om just damsadlar. Frågeställningen för arbetet är "Hur utbrett är ridning i damsadel i Sverige och hur insatt är en genomsnittlig ryttare?".
Jag är mycket intresserad av vilka erfarenheter du har av damsadlar - eller vad du tror om dem. Så snälla, oavsett om du aldrig har sett en damsadel eller rider varje dag i en - låt mig få låna två minuter av din tid för att besvara min enkät.
Många tack för hjälpen!
Med Vänliga Hälsningar
Charlotta Ågårdh Orsmark
Länken till enkäten: http://www.surveymonkey.com/s/JHGWZZN
ANNONS:
ANNONS: