7 juli 2011, 19:05
Sverige startar sexa
Då har lottningen av startordningen inför morgondagens stora nationshoppning blivit klar, och Sverige rider som nummer sex. Startordningen i laget blir som följer: Malin Baryard Johnsson, Angelica Augustsson, Peder Fredricsson och Rolf-Göran Bengtsson. Dessa ska försöka försvara fjolårets seger.
- Det är skönt att vi är på hemmaplan och vi är väldigt glada och laddade för att få rida i Superligan, säger förbundskaptenen Sylve Söderstrand.
Sverige leder ju för stunden den lägre serien, Promotional League.
Irländska laget som ju tidigare vunnit här i Falsterbo ser fram emot regnet, som väderrapporterna utlovar för morgondagen.
- Vi ser fram emot att rida imorn, det ska ju regna imorn och det passar ju oss bra. Vi har fyra gröna hästar med i laget, men vi hoppas naturligtvis på det bästa, säger Robert Splain, Irlands förbundskapten.
Amerikanerna däremot har gröna ryttare, där två lagmedlemmar är baserade hos Meredith och Marcus Beerbaum.
- Jag älskar den här tävlingen, det är en riktig "Horsemans Horseshow". Det är starka bra lag med, men vi har ett ungt lag som ska få ett riktigt test imorgon, säger George Morris, USA:s förbundskapten.
Tyskland behöver sina poäng och kommer till start med ett toppat lag.
Så här ser startordningen ut för länderna:
1.USA
2. Belgien
3. Nederländerna
4. Tyskland
5. Stor Brittanien
6. Sverige
7. Irland
8. Danmark
9. Frankrike
ANNONS:
ANNONS: