11 juli 2013, 19:13

Sylve: "Ett lag med rutin för framtiden"

  

Sverige fick startnummer fyra i fredagens prestigefyllda nationshoppning i Falsterbo. Förbundskapten Sylve Söderstrand har tagit ut sitt lag – som han ser som toppat.

  

Nationshoppningen i Falsterbo beskriver hoppningens chef som en av de värsta tävlingarna – om det går dåligt vill säga. Det är mycket press och en förväntansfull hemmapublik som ska få sitt lystmäte.

– Jag har varit med när det har gått bra – det är ju fantastiskt. Men sedan har jag också sett när det har gått dåligt, och då tycker jag så synd om ryttarna, säger Sylve Söderstrand.

Under torsdagskvällen lottades startordningen i Furusiyya FEI Nations Cup-omgången som rids på fredagseftermiddagen. Frågan är om Sverige ska kunna upprepa förra årets bragd, då vi vann nationshoppningen här i Falsterbo.

– Jag har satt ihop ett lag med rutin och ett lag med tanke på framtiden, säger Sylve.

Jens Fredricson och Lunatic går ut först.

– Han rider banan på sitt sätt och han är snabb. Det är bra att ha en sådan ryttare som startar först.

Sedan rider Malin Baryard Johnsson, på Baltimore.

– Baltimore är inte så rutinerad men färdig för den här typen av uppgift. Malin är ett ankare i laget, hon sparkar på de andra och peppar, säger Sylve.

Emma Emanuelsson går ut som ryttare nummer tre i det svenska laget.

– Hon har extremt mycket rutin och hästen har gjort stabila resultat det senaste. När hon nu får rida i laget tänker jag på framtiden. Emma och Titan är ett ekipage som kan vara aktuella för VM nästa år och kanske till och med EM i sommar. Då måste de få komma ut på den här typen av tävling, säger Sylve.

Sist rider Rolf-Göran Bengtsson på Casall Ask.

Visst finns det andra ryttare som har varit aktuella för att ingå i laget.

– Angelica Augustssons Livello har aldrig varit så fin som nu. Och Peder Fredricsons främsta hästar är också formstarka. Men jag anser att laget jag nu har tagit ut är så bra som det kan bli, säger Sylve.

Förväntningarna är så klart skyhöga inför morgondagen, och uppgörelsen i nationshoppningen kommer med allra största sannolikhet att ske inför fullsatta läktare.

– ­Kan vi komma på pallplats i det här getingboet av toppryttare är det riktigt bra. Kan vi vinna, ja, då är det ännu bättre. Vädret ska visst bli fint också, säger Sylve med viss nervositet på rösten.

Sverige kan i den här omgången av nationshoppningen i den högsta serien inte få några nya poäng, eftersom vi egentligen tillhör division II, men vi kan ändå vara med och slåss om prispengar och ära.

Sylve Söderstrand passade också på att nämna vilka ryttare han ser som starka kandidater till EM. Rolf-Göran Bengtsson, Malin Baryard Johnsson, Emma Emanuelsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann och Angelica Augustsson. Nästa vecka måste Sylve bestämma sig vilka ryttarna blir som får göra upp i EM.
 
Text & foto: Ida Röök 

Morgondagens startordning i Nations Cup.

ANNONS: