8 juli 2014, 08:55

Tränare och banbyggare inspireras i Falsterbo


Gruppen inleder dagen med bangång. Foto: Annelie Lundkvist 
  
Det är tidig morgon när en grupp tränare och banbyggare, för fjärde året i rad, träffas under en heldag på Falsterbo Horse Show. Gruppen leds av Maria Gretzer och Jonas Holmberg, ordförande i banbyggarnämnden.

Tanken med dagen är att tränare och banbyggare ska samla inspiration och bolla idéer inför sitt dagliga arbete hemma med eleverna. Tillsammans i gruppen tittar de på banorna, samt följer några unghästar på framhoppningen och inne på banan.
  
De väljer tisdagen varje år, då unghästarna hoppar på gräsbanan som är en större utmaning för både häst och ryttare.
– Unghästar är något vi alla jobbar med. Därför tittar vi på dem och reflekterar, i stället för på de internationella klasserna, säger Maria Gretzer.

Efter en gemensam lunch kommer blickarna att vändas mot nya Falsterbobanan, där Childrens Challenge rids klockan 13.00. Maria Gretzer och Lars Parmler är stildomare, en insats som även kommer att diskuteras i gruppen under dagen.
  
Maria håller med om att stilbedömning är ett väldigt hett ämne just nu, och ser detta som ett perfekt tillfälle att diskutera det med gruppen.
– Har ni gått banan? Det ser tufft ut i dag, säger Maria till gruppen innan vi släpper iväg henne.

ANNONS: