16 maj 2013, 15:46
Uppe i varv och skofundering!
Hej!
Idag har jag haft en rätt intensiv dag, men ändå hunnit med vara lite nervös inför söndag. Har liksom inte fallit mig in att vara det tidigare (är inte den nervösa typen på det sättet), men de senaste dagarna har liksom huvudet spunnit igång och nu är jag plötsligt lite nervig. Jag ska dock snart ta mig samman och bege mig ut mot stallet för lite visningsträning, ska bli roligt att se vad Loppan (och jag) går för idag.
Fick ganska nyligen besked om att jag lite hastigt och lustigt, på grund av olika omständigheter blivit befodrad i ett väldigt stort projekt som jag jobbar med, vilket såklart är spännande men innebär massor av mer ansvar och jobb. Jag tror att detta kan ha ett finger med i spelet till varför jag plötsligt känner mig nervös, inte lätt att sortera bland alla känslor ibland. Jag brukar i alla fall oftast kunna fokusera i skarpt läge och hoppas verkligen att så är fallet på söndag!
Just nu håller jag även på att planera inför betessläppet, det har gått så fort och varit vinter så länge att jag inte riktigt har hunnit med. Funderar på om jag ska sko av Loppan eller låta henne gå med skor? För- och nackdelar? Hon har ju haft en tendens att få hovbölder och diverse problem med porösa och lite rötiga hovar tidigare, men skor kanske inte hjälper så mycket mot sånt? Min hovis sa i alla fall att om det ska vara någon idé att sko av så borde hon gå minst två skoperioder utan skor, för att det ska vara något värde i det. Hon ska ju förmodligen vila till typ september, så det borde ju i och för sig vara lugnt.
Loppan på bete förra året
Hur gör ni (främst unghästägare tänker jag)?
ANNONS:
ANNONS: