Annelie är tröttare än vanligt efter att yngsta dottern hållit henne vaken. Men med butter uppsyn blir inget bättre, alla blir gladare av att mötas av ett leende.

Annelie är tröttare än vanligt efter att yngsta dottern hållit henne vaken. Men med butter uppsyn blir inget bättre, alla blir gladare av att mötas av ett leende.

Hästliv

9 februari 2021, 05:45

Utmaning: Random act of kindness

God morgon <3

I natt sov denna småbarnsmamma inte mer än några timmar. Trots att vi har en 2 meter bred säng har jag med krampande rygg sovit på 40 cm och balanserat på kanten. Helt sjukt. Hur kan en liten 1-åring trycka ut sina föräldrar så mycket? Jisses. Men det är framtänder på gång, kämpigt. I natt var kämpigaste natten av alla, jag är helt slut.

Men när man vaknar 06.37 och både hinner få ut två barn till bilen och fodra hästarna innan man är i tid på förskolan 07.00. Då blir jag lite imponerad av mig själv. Belönade mig med en chokladcroissant till frukost!

När jag kom ut från macken med min mumsbit i ena handen och min ettåring på andra armen kände jag mig sliten. Då såg jag en kvinna som stod och tankade, även hon verkade ha en motig morgon. Då sträckte jag på mig, log och berömde henne för hennes fina kappa. Och det fungerade! Även hon fick ett leende på läpparna och stod lite rakare i den iskalla morgonen.

"Det här måste jag hem och blogga om", tänkte jag då. 

För någonstans har jag kommit av mig. Jag brukar ofta försöka vara vänlig och ge komplimanger. Det värmer så otroligt mycket när man ser mottagaren bli glad. Ord har sån stark betydelse, man glömmer ibland bort hur enkelt man kan påverka en annan persons vardag med några väl valda ord. Därför ska man alltid försöka säga vänliga ord tycker jag!

Veckans utmaning till er: Ge en komplimang eller gör något snällt, gärna oväntat!

Det kan vara allt från hur fin jacka någon har, att håret är snyggt eller varför inte att någons häst är väldigt snygg. För handen på hjärtat, när någon berömmer en efter en ridtur eller något som har med din häst att göra. Då blir man ju lite extra glad <3 Vi är ju alla små, nykära ponnyryttare i hjärtat.

Min personliga favorit att göra är att överraska min kompis Maria. Hon tar det iofs alltid med skräckblandad förtjusning när jag kommer inrullande på hennes gård. Men jag gillar att komma med kärra och grep för ett mocknings-race. Vips har vi bubblat på och mockat alla hennes boxar så hon kan få en lugn eftermiddag. 


Älskade Wallis är lika mycket clown som jag själv när vi rockar loss <3


Jag hoppas att ni alla har en underbar vecka, här i Stockholm är det rejält kallt men om jag tror telefonen så ska det bli lite "mildare" nu. Det är välkommet :-)

Vi hörs!

Mvh Annelie 

Ps. Följ oss gärna på instagram @stallsteningeby

ANNONS: