
9 februari 2016, 14:06
Vad vill ni veta om hur vi utfodrar våra hästar?
Hej.
Vi håller på att lägga om fodret på våra hästar. Grunden är som ni alla vet ett riktigt bra grovfoder. Förut tog vi eget, men kvaliteten blev för ojämn och vi hade inte själva mängden så då började vi köpa in. Nu köper vi från Katslösa Agro som är riktigt duktiga på hösilage.
Det som är riktigt bra är att vi även har småbal från samma fält, så när hästarna åker på tävling behöver de inte byta foder. Så här års ger vi alltid lite extra Litovet och speciellt till hästar som är ute och reser. C-vitaminen i Litovet är hög och de äter upp det bra. Många tror att det bara är för rörlighet, men det har många bra egenskaper.
Jag tänkte i nästa blogg ge er exempel på foderstater. Peders All In, Sibon och en yngre häst – till exempel. Är det något mer till dess ni vill veta om hur vi fodrar med mera, så skriv frågan i kommentarsfältet.
Hälsningar,
Lisen
Steffi fodrar.
I går regnade det och var geggigt. Köpte blommor till köket. Bästa glädjespridarna.
ANNONS:
ANNONS: