16 januari 2012, 20:27

Veckan börjar bra!

Vissa dagar har man all anledning att älska det man gör! Idag kändes ridningen ljusår bättre än förra veckan och jag börjar känna mig i fas igen, såå kul!!

På förmiddagen hade vi första passet med unghästarna, som vi rider varannan vecka. I år har vi avancerat och det är 4-åringar som gäller, eller i varje fall unghästar med utbildningsnivå som en fyraåring. Min häst heter Flip Flop, f. 2006 e. Hip Hop - Stanford, verkar vara en trevlig liten kille det med, vi får se om han tänker fastna på bild.

Sedan hade jag VFU-syntes där vi gick igenom alla mina uppgifter som jag gjorde under perioden, gick igenom alla lektioner jag haft, diskuterade  kring rapporten, och så vidare.

Markarbetspasset med Quest för Daniel var riktigt nyttigt, vi jobbade med kontroll och rytm med hjälp av cavalettibommar. Fick mycket hjälp och många aha-upplevelser, super! Dressyren på Mataking kändes stundtals mycket bra, idag stod förvänd galopp på schemat. Han börjar komma ner på jorden efter att ha varit väldigt piggelin efter julvilan, och jag börjar få ordning på sitsen efter två månader i hoppsadel.


Jag och Carin tänkte att vi skulle köra en ordentlig rykt på våra duktiga hästar, resulterade i att vi var klara sådär kvart i åtta... Så nu väntar middag och arbete med seminarieuppsats och riddagböcker - samtidigt som vi kollar på idrottsgalan och håller tummar och tår för Rolf-Göran! Skulle vara fantatsiskt att se hur sportjournalisterna ska lyckas skriva om ridsport om han vinner, håller ni inte med?






ANNONS: