25 maj 2010, 12:10
Vi gillar rekord!
Besöksrekordet som vi bloggade om för en vecka sedan blev kortlivat. När förra veckans siffror blev helt klara i går kväll så stod det genast klart att vi återigen slår rekord. Förra veckan hade vi nämligen 13 865 unika besökare! Mer än 1 000 fler än veckan dessförinnan.
Vi har nu varit över 12 000 unika besökare fyra veckor i rad och över 11 000 varje i 17 veckor i rad. Givetvis så syns detta även i antalet besök och sidvisningar.
Anledningen till att fler hittar hit just nu beror till stor del på att det har blivit lättare att hitta oss via sökmotorer, arbetet med vår sida på Facebook, återkommande nyhetsbrev samt gammal hederlig sökordsannonsering. Att sedan många av de som hittar oss väljer att återkomma är ju själva beviset på att innehållet och sajten motsvarar förväntningarna. Superkul tycker vi så klart och lägger champagnen på kylning.
Shoppinggallerian
Vi jobbar ständigt vidare med att förbättra sajten. Vi har just gjort en uppryckning av Shoppinggallerian som har fått tillbaka sina produktkategorier och en helt ny produktpresentation.
Gilla innehåll
Dessutom går det nu att via sitt Facebook-medlemskap gilla nästan allt innehåll på sajten. Nytt för idag är att det syns direkt på löpet. Om du klickar på Gilla-knappen så syns detta i din profil på Facebook med en länk till sidan på Hippson. Det är alltså ett mycket enkelt sätt att tipsa sina kompisar.
ANNONS:
ANNONS: