EM 2013
Välkommen till Hippsons EM-sajt för Dressyr, Fälttävlan och Hoppning. Här hittar du allt från de tre olika grenarna.
Sverige tar EM-lagsilver!
Silverhjältarna på prisutdelningen. FOTO: Ida Röök
LAG-EM I FÄLTTÄVLAN
GULD: Tyskland
SILVER: Sverige
BRONS: Frankrike
Fullständigt resultat
EM INDIVIDUELLT
GULD: Michael Jung
SILVER: Ingrid Klimke
BRONS: William Fox-Pitt
Svenskar:
4. Niklas Lindbäck
9. Frida Andersén
10. Ludwig Svennerstål
14. Sara Algotsson.Ostholt
Fullständigt resultat
Niklas Lindbäck, bästa svensk på fjärdeplatsen. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.47: Michael Jung satte nollan för Tyskland och vann därmed överlägset - både individuellt och i lag.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.41: Aj då, Ludwig Svennerstål på Shamwari fick två nedslag i hoppningen. Tyvärr miste han där individuell medalj. Men Sverige har säkrat SILVERMEDALJ efter Tyskland!!!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.35: Neeej, Sara Algotsson Ostholt på Reality fick två nedslag i banhoppningen. Nu blir det press på Ludwig...
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.27: Nästa svenska lagryttare, Niklas Lindbäck på Mister Pooh, NOLLA!!!! Nu Saras tur direkt efter!
Niklas på framridningen. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.08: Uj vad nervöst det var när Sveriges första lagryttare, Frida Andersén på Herta, äntrade banan. Och vilken NOLLA hon satte!!! Frida stannar på 46 straff och blir sämst 14:e i EM-debuten.
- Jag fattar det inte själv tror jag, jag hade en så faktastisk runda. Hon hoppade det bästa hon har gjort någonsin, säger hon till SVT precis efter ritten.
Vi får också besked om att Johan Lundin skrek till Staffan Lidbeck:
- Hennes enda nollrunda i år och så sätter hon den här!
Staffan skrek tillbaka:
- Det är det bästa jag har sett henne rida!
Frida kramas om efter sin fantastiska hoppning. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 14.04: Tysklands första lagryttare Andreas Dibowski har precis ridit. Dock blev han avblåst mitt i ritten efter att ett hinder hade blåst ner. Andreas fick börja om där han var och rev senare ett hinder. 52,0 straff ligger han på, vilket busväder som helt plötsligt kom till Malmö!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 13.33: Nu är EM-banhoppningen igång igen, med de 25 bästa. Vi väntar på Frida Andersén som har startnummer 35.
Frida Andersén rider fram. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Anna Hassö: "Min bästa häst någonsin"
Anna Hassö var minst sagt lyrisk över sin häst efter en fantastisk nolla i förmiddagens banhoppning. Nu har hon dessutom kvalat till VM nästa år – och kan, enligt henne själv, bara bli ännu bättre.
- Det är ju fantastiskt vilken häst han är. Jag får hålla i honom lite på distanserna men han gör verkligen allt för att inte riva, säger en överlycklig Anna Hassö efter sin ritt.
Hon fick till en helt enastående nolla på den något trixiga banan.
- Clover är min bästa häst någonsin. Jag har inte bara kommit tillbaka till tävling, jag har blivit bättre, men det är inte svårt att bli bättre när man sitter på sin bästa häst. Nu satsar vi på att bli ännu bättre, särskilt dressyren kan förbättras. Nu är jag kvalad till VM nästa år så det är ett solklart mål. Jag ska bara bevisa att jag är tillräckligt bra för att rida i laget, säger Anna.
Malin Petersen och Sofarsogood fick som bekant två nedslag.
- Äsch, det var inte min tävling helt enkelt. Jag är nöjd med terrängen men här i hoppningen hade jag inte behövt ha så många fel. Lite trist med hur det blev i dressyren, men nu ser vi framåt. Tiden på banan är inte snålt tilltagen, det är inte svårt att hålla tiden. Det är en del tighta distanser men det visste vi ju redan från början.
Dag Albert var märkbart missnöjd efter sin ritt, som gav tre nedslag.
- Min häst river aldrig. Men han blev spänd på tvåan, där det var en kamera som smattrade i hindret och då spände han till. Sedan vet jag inte vad som hände. Han kändes fin innan jag gick in. Jag gjorde vad jag kunde men det är klart att man vill vara felfri när man vet att hästen kan, säger han.
Johan Lundin säger till SVT att han är nöjd med sin häst.
- Johnny hoppade strålande. Han hann inte riktigt upp i kombinationen, men det tar jag på mig som ryttare. Det jag har trott och hoppats på med den här hästen har verkligen överträffats under EM. Det är i dressyren vi ligger efter, i övrigt hävdar vi oss väl.
Hippson fick också en pratstund med landslagets hopptränare, Maria Gretzer. Inför eftermiddagens medaljavgörande hjälper hon i första hand Ludwig Svennerstål på framridningen.
- Sara har sitt upplägg tillsammans med Frank (Saras man, reds anm.) och Niklas har också hjälp på annat håll. Frida får stöttning av mig och av Sara, men jag fokuserar mest på Ludwig. Ryttarna kommer så snabbt efter varandra i startlistan så jag hinner inte hjälpa alla, säger hon.
Shamwari har ju som bekant haft en del problem med banhoppningen.
- Han är lite som en överrörlig människa. Helt fantastisk i dressyren och klockren i terrängen. Men eftersom han är lite som gummi i kroppen har han svårt att få den där stunsen i sprången som faktiskt krävs.
På framridningen gäller det främst att få Shamwari avslappnad, sedan sätter de tryck i galoppen.
- Vi ska få hästen uppmärksam på att det inte är fasta hinder här ute, säger Maria.
Hon menar att banan är mycket svår.
- Även för en häst som bara går banhoppning hade det här varit en rejäl utmaning. Inte minst är det trångt i de båda kombinationerna. Svängarna, som den upp till trippelbarren, har vi tränat mycket på så det ska inte vara några problem. Det viktigaste är att ryttarna håller sin position hela vägen runt och inte blir för hängande över halsen på hästen, säger Maria.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 12.08: Nu är det dags för lunchpaus i Malmö, banhoppningen fortsätter igen klockan 13.30. Då rider ju de 25 bästa ekipagen, inklusive de fyra svenska lagryttarna. Den omgången sänds direkt i SVT 1. Just nu ligger Anna Hassö trea och Johan Lundin fyra - men som sagt är de 25 bästa kvar.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 12.05: Johan Lundin på Johnny Cash rev utsprånget ur tvåkombinationen och slutar på 61,8 straff. Han ligger trea just nu, Anna Hassö tvåa.
Johan och Johnny. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 12.00: Dag Albert på Tubber Rebel fick ett par rivningar i banhoppningen och landar därmed på 70,6 straff totalt. Anna Hassö fortfarande i ledning.
Dag Albert i intervjuzonen. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 11.52: Näst ut av de individuellt startade svenskarna var Anna Hassö på Clover. Lagryttarna kommer ju först efter lunchuppehållet. Anna fick till en felfri runda och slutar på 59,8 straff. Vilken härlig häst Clover är!
Clover hoppade riktigt bra. FOTO: Ida Röök
Glad Anna Hassö. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 11.42: Individuellt startande Malin Petersen på Sofarsogood var först ut för Sverige, som 14:e ryttare i denna banhoppning. Två nedslag blev det, hon stannar på 74,2 straff.
En koncentrerad Malin Petersen. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 10.25: Ryttarna har nu gått banan som består av 12 hinder och 15 språng. En trekombination finns med, liksom en respektingivande trippelbarr.
Ber Sara om hjälp från högre makter, eller är det hästens form i svängen som diskuteras? FOTO: Ida Röök
Ludwig Svennerstål var lika fokuserad som vanligt. FOTO: Ida Röök
Niklas Lindbäck gick till en början banan för sig själv. FOTO: Ida Röök
"Ludde" – en klar medaljkandidat. FOTO: Ida Röök
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 09.55: Staffan Lidbeck känner tillförsikt inför dagens banhoppning.
– Reality och Mister Pooh brukar hoppa bra. Shamwari har haft lite problem med banhoppningen, men Ludwig är oerhört fokuserad och kommer att rida för det, säger förbundskaptenen.
Han har ännu inte kunnat gå banan, men banbyggare Jan Dülow brukar bjuda på ordentliga trixigheter för häst och ryttare.
- Han vill sätta hästarna på prov genom att se till att de kan korta och länga på olika distanser. Jag tror att vi kommer att få se bommar rulla för flera av ekipagen. Särskilt att klara tiden kommer att bli en utmaning och det kommer att bli utslagsgivande. Men det har vi tränat på på vår precamp, säger Staffan.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
UPPDATERING klockan 08.59: Linda Algotssons La Fair blev kallad till "holding box" under söndagsmorgonens veterinärbesiktning i Malmö. Efter diskussioner valde hon att inte komma till start i banhoppningen, vi återkommer med vad som hänt. Alla andra svenskhästar fick grönt ljus.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
FÖRHANDSINFORMATION
Under söndagen rids den avslutande banhoppningen på EM i Malmö, men först ska hästarna veterinärbesiktigas. Sverige ligger på silverplats i lag och Ludwig Svennerstål på bronsplats individuellt, så det blir en grymt spännande eftermiddag.
Program, söndag
8.30: Hästbesiktning
11.00: Banhoppning
15.30: Prisutdelning
Svenskarnas startnummer
14. Malin Petersen, Sofarsogood
16. Anna Hassö, Clover
19. Dag Albert, Tubber Rebel
21. Johan Lundin, Johnny Cash
(Lunchpaus.)
35. Frida Andersén, Herta
43. Niklas Lindbäck, Mister Pooh
44. Sara Algotsson Ostholt, Reality
46. Ludwig Svennerstål, Shamwari
SVT Play sänder 11.00-16.15 här
(SVT 1 sänder 13.30-16.00)
Startlista, hoppningen
Leaderboard individuellt (uppdateras kontinuerligt)
Leaderboard lag (uppdateras kontinuerligt)
SVT intervjuar svenskarna efter terrängen:
FEI:s intervju med ”omöjlige” Michael Jung efter terrängen:
Läst 19381 ggr
Fler inlägg
Markne: ”En häst är en häst – oavsett ras”
Under Falsterbo Horse Show förra veckan hölls det paneldebatter och uppvisningar runt om på området. En av de mest besökta var Pether Marknes och Denni Haukssons clinic på Falsterbobanan.
Text och foto: Annelie Lundkvist
Denni Hauksson kommer in på banan med sin vackra hingst Divar från Lindnäs. Och Pether Markne erkänner att han hade lite fördomar om islandshästarna innan han själv satt upp och red en.
– Jag tänkte att en sådan där liten häst är det väl bara att sitta upp och rida i väg på. Det kan inte vara så speciellt svårt, säger han, och delar av publiken skrattar igenkännande och generat.
Lära sig se takten
När Pether och Denni träffades för första gången, för drygt tio år sedan, var det för att Denni behövde hjälp med grundridningen på sina hästar. För Pether var det en självklarhet att försöka hjälpa till, men han behövde själv hjälp av Denni med att lära sig att se hästens gångarter. Vad var rent och när var det otakt?
– Islandshästar är otroligt känsliga och kan ha mycket nerv, precis som vilken tävlingshäst som helst. Jag blev helt tagen på sängen när jag satt upp första gången. För innan dess hade jag inte sett konsten i islandshästridningen, berättar Pether.
Avspändhet och mjukhet
Många ryttare vet att det inte alltid är samma häst man lastar in i transporten hemma som kliver ut på tävlingsplatsen. Ofta kan hästarna bli spända när de kommer till en ny miljö, med publik och andra hästar.
– Om man vill vinna tävlingar måste man använda hela hästen och för det krävs en avslappnad häst. Lite som ett dragspel, förklarar Pether.
En av sakerna Denni arbetar på med sin fina hingst är att få honom avspänd och rund för skänkeln. Han väljer hellre att gå in på volter för naturlig samling, än att bli dragande i innertygeln.
– Akta så att inte volten blir för liten där Denni, han måste få tid att hinna med, påminner Pether.
Halvhalter och avslappnade händer
Divar är en hingst med mycket motor, som gärna springer ifrån sin ryttare lite grann. Därför har Denni ett system han dagligen rider efter. Ungefär vart 15:e steg gör han en halvhalt, för att sedan fortsätta i traven igen.
– Halvhalten ska inte komma genom handen utan genom sitsen och lättridningen. Med en lugnare lättridning kommer hästen själv att ta kortare steg, konstaterar Pether.
När det blir för spänt under uppvärmningen tipsar Markne om att man kan släppa travmomentet och i stället gå över i galopp. Detta för att få ut den mesta överskottsenergin ur hästen.
– Bli ett med din häst i stället för att skapa frustration, där du som ryttare sitter och drar i tygeln. Om din häst är åt det piggare hållet gör det inget om uppvärmningen är seg. Energin finns där inne, precis som hos Divar, säger Pether.
Läst 70611 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Härlig seger för Minna Telde i trestjärniga küren
Isac har varit lite blyg, men nu blommar han ut!
Det blev en blågul topp efter küren i den trestjärniga dressyren. Minna Telde var överlycklig på ärevarvet. Detta var nämligen ett bevis på att hennes tålamod med Isac har gett resultat.
Text och foto: Ida Röök
Den trestjärniga delen av dressyren i Falsterbo avslutades med att nio ryttare red sina kürprogram. Det blev trippel svenskt på pallen – med Minna Telde och Isac som vinnare på 76,100 procent, Mads Hendeliowitz och Jimmie Choo Seq kom tvåor med 75,850 procent, medan Emilie Nyreröd och Miata intog tredjeplatsen med 74,225 procent.
På spel för de båda sistnämnda stod som bekant en biljett som reserv till OS i Rio, det blev fördel Mads i den matchen, läs mer här.
Mycket kvaliteter
Minna Telde visade upp en helt fantastisk kür med extremt mycket svårigheter.
– Jag är väldigt glad, inte bara för att vi fick till programmet så fint, utan även eftersom Isac verkligen har vuxit och nu klarar av att prestera på en sådan här stor tävlingsplats. Han har så mycket kvaliteter som han inte riktigt har släppt fram på tävling utomhus tidigare, men nu blommar han liksom ut, säger hon.
Isac har nämligen behövt väldigt mycket tid på sig, han har blivit spänd och har haft svårt att prestera på de större arenorna.
– Jag har fått vänta ut honom, han har varit väldigt blyg. Så vi har tävlat på mindre platser den senaste tiden och sett till att han har känt sig trygg där. Nu känns det som att det har släppt, säger Minna.
Nöjda reservduellanter
Tvåan Mads pustar ut efter en helg fylld av press.
– I går red jag för en plats som reserv på OS, jag lade liksom allt jag hade i Grand Prix-klassen. I dag kändes det både på mig och hästen att vi var lite trötta. Men jag är nöjd ändå, säger han.
Även Emilie känner av matchen om reservplatsen.
– Det har varit en riktig urladdning den här helgen. Vi satsade allt i Grand Prix i går och Miata var lite matt i küren, precis som jag känner mig.
Mads på Jimmie Choo Seq kom tvåa i klassen.
Emilie Nyreröd och Miata blev treor.
Emilie och Miata har haft en tuff helg med mycket press.
Läst 129574 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Seger till Rolf-Göran Bengtsson i Falsterbo Grand Prix
Klicka på en bild för att starta bildspelet.














Det blev en drömavslutning på Falsterbo Horse Show. Återigen fick vi höra svenska nationalsången spelas i högtalarna, när Rolf-Göran Bengtsson stod som segrare med Clarimo Ask.
Text och foto: Annelie Lundkvist
OS-genrepet för många ryttare slutade med en felfri runda på hinder eller med ett nedslag, fem ekipage straffades med tidsfel trots felfria ritter. Till omhoppning gick tolv ekipage, av dem tre svenska. Peder Fredricson och H&M All In hade inte turen på sin sida när två bommar föll, ekipaget slutade på en elfteplats.
Henrik von Eckermann hade detta som Yajamilas genrep inför OS och satte hög fart redan från början. Efter tredje hindret i omhoppningen tog han en kaxig och snäv sväng – som han klarade. Publiken höll andan, skulle "Henke" vara felfri hela vägen? Det gick ända fram till sista hindret, där attackerade han lite för mycket och sista bommen föll.
– Jag skulle ha rätat på mig och suttit still istället, då hade vi klarat det, säger Henrik.
Ridit in 1,7 miljoner på tio dagar
För Rolf-Göran Bengtsson har det varit några fantastiska och pengastinna dagar i Paris och Falsterbo.
– Ja, det har gått bra, men räkningarna ramlar in i hög fart. Det är en stor organisation bakom mina starter, så det kostar pengar, konstaterar han.
Rolf-Göran var glad på presskonferensen och berättade att det kändes extra bra att vinna på hemmaplan.
– Det här är Clarimos bästa placering någonsin. Han är dynamisk och har verkligen kapacitet, men ibland glömmer han att det är fyra ben han ska hålla koll på, säger Bengtsson med ett leende.
Omhoppningen var nästan skräddarsydd för honom och Clarimo, i svängarna hade nämligen inte skimmeln tid att ladda upp sig som han brukar. Och ryttaren satte gasen i botten.
– Jag tänkte att jag rider så fort att han inte hinner tänka, berättar Rolf-Göran.
Oavsett är det ingen tvekan om att denna tävling är en fjäder i hatten för hästen, han har stigit både i sin ryttares ögon och i stallets ranking.
Andraplatsen gick till Brasiliens Eduardo Menezes på Quintol, medan Darragh Kenny Go Easy de Muze tog hand om tredjeplatsen.
Läst 133865 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Senaste från EM2013
- Tunga EM-avslutet för Sandra - hästen fick avlivas (2013-09-02)
- Här fullbordas EM-succén - tack vara Frida Andersén (2013-09-02)
- Fälttävlan: Silvret högst på Niklas Lindbäcks karriärlista (2013-09-02)
- TV4-inslag om svenskt EM-silver i fältävlan: "Fantastiskt" (2013-09-02)
- Bröt ryggen - nu är Anna Hässö kvalificerad till VM (2013-09-02)
- Krönika om Frida Andersén: Hold your horses? Knappast! (2013-09-01)
- Svenska förbannelsen är bruten - bärgade silver (2013-09-01)
- Silver är lika med guld för EM-ryttarna i fälttävlan (2013-09-01)
taggar
Liknande webbartiklar
- Hej då, Ribban!
- EM-silvret är rykande hett!
- Silver-eufori i svenska laget
- Webb-tv: Upplev silverritterna igen!
- Bildspel: Återupplev terrängfesten
- Sara tackade sina ”sponsorer”
- Nöjda lagryttare pustar ut efter terrängen
- Se SVT:s intervjuer + svenskarnas ritter
- Sverige på silverplats inför banhoppningen!
- Bildspel: Återblick - dressyr i dagarna två
EM2013s senaste
- Hej då, Ribban!
- EM-silvret är rykande hett!
- Sandra Gustafssons Top Select avlivad
- Silver-eufori i svenska laget
- Webb-tv: Upplev silverritterna igen!
- Bildspel: Hästarna fräscha – dags för start
- Sverige tar EM-lagsilver!
- Bildspel: Återupplev terrängfesten
- Sara tackade sina ”sponsorer”
- Nöjda lagryttare pustar ut efter terrängen
- Se SVT:s intervjuer + svenskarnas ritter
- Sverige på silverplats inför banhoppningen!
- Bildspel: Återblick - dressyr i dagarna två
- Webb-TV: Saras dressyr + snack inför terrängen
- Webb-TV: Staffan Lidbeck: Jag är fantastiskt stolt
- Ludwig Svennerståls ritt + intervju
- ”Det här blir ingen dressyrtävling”
- Ett peppat EM-lag på Twitter!
- Sverige på silverplats – ”Ludde” trea individuellt
- Bildspel: Häng med runt terrängbanan
Prenumerera på bloggar från detta evenemang
Bloggen visad för: 18360 läsare