Gästbloggen

6 juli 2017, 19:44

Gästblogg: Luftgevärskulan satt kvar i bogen


Foto: Privat

OM DENNA GÄSTBLOGG
För en vecka sedan besköts amatörtränaren Micael Brobergs hästar, bland annat välkända V75-hästen Spitcam Jubb, med luftgevär hemma i hagen utanför Bollnäs. I ett inlägg ursprungligen publicerat på Micaels Facebooksida berättar han om den otäcka attacken – där en av kulorna satt kvar i bogen efteråt.

  
Bollnäs, 29 juni 2017: Vem ger sig på oskyldiga djur?
”Ska försöka att sammanfatta dagens och nattens händelser! Som alla kanske vet nu har några av mina hästar blivit beskjutna med luftgevär. Power M.M. har blivit träffad ett antal gånger, Goofy Jubb minst en gång och i Spitcams bog satt kulan kvar som ni ser på bilden, även han är beskjuten mer än en gång. Spitcam Jubb har varit till veterinären och som tur är blev inget skadat, förutom hålet i huden.
  
Nu ställer man sig frågan, vad är det för kräk som ger sig på oskyldiga djur! Jag måste erkänna att jag har blandade hat- och ledsamhetskänslor, samt att jag känner mig förtvivlad. Vad jag vet har jag inga ovänner som skulle ge sig på att skada hästarna, men det vet man ju inte helt säkert. Jobbigt att få misstankar som kanske är felaktiga, därför väljer jag att försöka sikta framåt och bli ännu mer fokuserad på att göra bra ifrån mig!
  
Körde Spitcam i ett jobb i dag efter veterinärbesöket och han känns bara för grym. Blir glad över att detta sabotage inte fick önskad effekt för den eller de som gjorde det. Om det är barn eller ungdomar som har gjort det, så hoppas jag att alla föräldrar har koll på alla fritidsvapen i framtiden så att barnen inte kommer åt dem. Men den som har utfört detta djurplågeri måste ha en eller flera skruvar lösa i skallen oavsett ålder!
 
Micael Broberg"
  


Uppdatering: I tisdags (4/7) berättade Micael via Facebook att Spitcam Jubb startar i Norge på Jarlsbergs travbana nu på söndag. Polisen har skickat kulan på analys och har startat en förundersökning, de vet troligtvis varifrån skotten är avlossade. ”Det är tur i oturen att det inte har blivit några bestående skador efter luftgevärskulorna, men de har i alla fall förstört flera dagar i mitt liv. Hoppas att polisen får tag på djurplågaren/na. Men nu väljer vi att sikta på det som är roligare och det är att starta och vinna lopp!”, skriver han.
  
Läs Aftonbladets nyhetsartikel om händelsen

ANNONS: