16 juni 2018, 11:44

Vårt avelssamarbete och årets föl

Hej!
  
Ni som är avelsnördar, eller bara intresserade, tycker kanske det är kul att läsa om vårt avelsamarbete med Bollerup Lantbruksinstitut. Det är Bollerup som är uppfödare och det är där fölen föds, växer upp och hanteras av personal och elever till och med treårstestet.
Jag tycker att det är helt fantastiskt att eleverna får vara med i processen och har man tur föds det föl just när man har nattvak!
 
I år prövade man också på att göra en embryotransfer på plats med vår fina fyraåring Main Balouba – och det lyckades!
 
På Bollerup betäcks stona som står där, de andra ston som vi har gjort embryotransfer på har vi betäckt på Björkhaga Stuteri hos Carina Caster. Vi har fin hjälp av Marina Björkman (uppfödare till x antal fina hästar, bland annat Main Road som vi köpte som föl och som nu tävlas framgångsrikt av Shane Sweetnam). 
Marina hjälper oss med skytteltrafiken Grevlunda – Björkhaga och till Danmark och Højelse djurklinik för själva urspolningen och insemineringen till mottagarstona. Marina har också kunskapen med allt detta som vi inte direkt kan.   
  
Astrid Ohlins lovade sjuåring Sienna SN (Bravour – Canto) kommer förhoppningsvis att få ett föl nästa år med Gamelus R. Mottagarstoet är dräktigt! (Bild nedan.)

Flips Little Sparrow ”Sparven” (e. Cardento) har två mottagarston som är dräktiga med Crusader Ice. Så går allt som det ska blir det helsyskon nästa år. (Bild nedan) 



  
Sparvens dotter Precoius Flip, sju år (e. Cabachon), har ett mottagarsto dräktigt med Cornet Obolensky. Hon har redan en fin treårig dotter efter samma hingst, som fick hoppdiplom nu på treårstestet. (Bild nedan.)


Dottern själv, Flip n Fly (e. Cornet Obolensky), hennes mottagarsto är dräktigt med Big Star. Vi brukar normalt sett alltid betäcka de bra treåringarna, men denna är vi lite extra rädda om. Därav ET. (bild nedan)


  
Fyraåriga Main Balouba (Baloubet de Rouet – Cardento) mottagarsto är också dräktigt, denna gång blev det Big Star som är pappa. Hon ska nu insemineras en gång till med samma hingst. När hon är klar med detta blir det sommarlov och sen tillbaka in i träning. (Bild nedan)


  
På Bollerup är Donja (e. Cardento) dräktig med Kannan Jr. Kannan Jr (e. Cornet Obolensky – Quick Star) var segerhingst i år i KWPN. Hans mormor är helsyster till Kannan, därav namnet. Donja har föl e. Crusader Ice vid sidan. 
  
Dollar Girl (e. Balou de Rouet – Cardento) har ett föl e. Conthargos vid sin sida. Dollar Girl är fyra år nu och ska in i träning efter fölavvänjningen. 
  
Red Carpet (e. Canvas Plus) har ett Vivant v d Heffink-föl vid sidan, hon är också fyra år och ska också in i träning efter föl. 
  
Gazelle (e. Casall) är seminerad med Gamelus R
  
Northern Caramell (e. Lord Z – Calypso II) är seminerad med Crusader Ice och har ett föl vid sidan efter Dominator Z. 
  
Carmenzita (e. Canturano) är dräktig med Ducati van Shutterhof (Kashmir van der Schuttershof med Querly Chin-möderne). Föl vid sidan e. Crusader Ice.
  
Cleopatra (e. Callahan VDL) är dräktig med Perigueux.
  
Pacific Blue (e. Plot Blue – Callahan VDL) är seminerad med Crusader Ice.
  
Delphina e. Alcantino, Cortez-stoet som tagit emot embryot från Main Balouba, har ett stoföl e. Clarimo vid sidan. 
  
Main Click e. Click and Cash – Quite Easy har ett hingstföl e. Crusader Ice. 
  
Camomill e. Coriall – Cardento välkomnade i natt fölet e. Crusader Ice.  
  
Bollerup har även några dressyrhästar i avel, men dessa är inte vi inblandade i. I nästa inlägg tänkte jag be Marina skriva lite om hur det går till med ET! 
  
Hälsningar Lisen 

ANNONS: