OS 2012
Välkommen till Hippsons sajt för London-OS 2012. Här hittar du resultat, bakom kulisserna, bildspel och mycket mer.
Fredag: Här besiktigas fälttävlanshästarna
Runt lunchtid på fredagen var det dags för veterinärbesiktning för fälttävlanshästarna, vars dressyrprov drar igång klockan 11.00 på lördagen. Samtliga hästar gick igenom - alltså inte bara de svenska.
Foto: Tomas Holcbecher (www.holcbecher.com)
Linda Algotsson och La Fair i energisk stil.
Sara Algotsson Ostholt visar upp Wega för veterinärerna.
Nu tjejen, gäller det!
Mister Pooh är redo att springa upp, men var är husse?
Jodå, Niklas Lindbäck dök upp. Och jisses vad målmedveten han ser ut!
Malin Petersen och Sofarsogood ser väldigt nöjda ut båda två. Även Ludwig Svennerståls Shamwari klarade besiktningen utan anmärkning, dock fastnade inte ekipaget på bild denna gång.
Läst 24559 ggr
Fler inlägg
Vi älskar dig, Angelica!
Visst, Angelica Augustsson och Mic Mac Du Tillard blev "bara" tvåa i Falsterbo Grand Prix. Men för publiken var det så nära en seger hon bara hade kunnat komma. Angelica var näst sist ut och red för allt vad tyglarna höll, hon var nolla på ledartiden 44,72 sekunder. Vi var nog många som redan hade hämtat hem segern i tanken när fransmannen Patrice Delaveau, som sista ryttare, nollade på en ännu snabbare tid.
Historisk fransman
Genom segern i dag på blott nioåriga Orient Express är Patrice Delaveau historisk, han är den första ryttaren någonsin som vunnit både derbyt och Falsterbo Grand Prix under samma år. Och förutom en snygg klocka får ha med sig motsvarande 607 000 kronor hem (plus segersumman från derbyt). Det kan man ju leva med...
- Den här helgen har varit helt fantastisk för mig. I går kväll hade jag inte ens kvalat in till Grand Prixen, men så kom det några strykningar och jag fick rida. Nästa år planerar jag att komma tillbaka och försöka vinna derbyt, Grand Prix-klassen OCH Nations Cup, skrattar segraren.
Han berättar att han inte behövde ha någon speciell plan inför omhoppningen.
- Jag tittade på Angelica och insåg att jag måste rida precis som hon, fast snabbare.
Bästa rundan någonsin
När Angelica Augustsson träffar pressen efter prisutdelningen ska hon strax sätta sig i den stora sexhästars lastbilen och köra hem till Tyskland. Hästarna måste ju med, annars hade hon haft råd med en flygbiljett i dag - andraplatsen gav (hästägaren) motsvarande 380 000 kronor.
- Jag är väldigt glad för min andraplats. Mic Mac hoppade fantastiskt, grundomgången var nog den bästa runda jag gjort med henne någonsin, berättar hon.
I omhoppningen menar Angelica att hon blev lite "blyg" i svängarna eftersom underlaget inte var helt optimalt.
- Jag vågade egentligen bara låta henne löpa på för fullt till sista hindret.
Men Angelica har svårt att tro att hon hade kunnat rida så mycket fortare, ens om hon hade startat sist i omhoppningen och hade kunnat titta på Delaveau. Hon är nöjd med sin ritt, med sin andraplats och med sin nya Longines-klocka.
- Jag har faktiskt vunnit väldigt många klockor … det är något med mig och klockor!
Hon får behålla armbandsuren själv men har gett bort några av dem, bland annat en till sin hästskötare. På den egna armen sitter den klocka hon hade på sig när hon vann världscupen i Göteborg.
- Den har jag inte tagit av mig sedan dess. Det är min turklocka.
Och Mic Mac måste vara hennes turhäst.
- Hon är het och lite svår, men jag älskar att rida henne. Jag kan rida henne hur länge som helst där hemma, berättar Angelica.
Besviken "Roffe"
En som inte var lika nöjd efter omhoppningen var Rolf-Göran Bengtsson. Grundomgången på Quintero La Silla var lysande, men i omhoppningen halkade hästen lite inför en stor oxer och låg helt fel mot hindret.
- Jag var passiv själv och väntade bara på vad han skulle göra, om han skulle gå av stort eller lägga in ett kort galoppsprång. Och han gjorde det senare, säger Rolf-Göran om den grova rivningen som förpassade honom till sjundeplatsen.
Å andra sidan menar "Roffe" att han med Quintero inte hade haft någon segerchans. Hästen är helt enkelt inte snabb nog i jämförelse med exempelvis Orient Express och Mic Mac.
Resultatlista, Falsterbo Grand Prix
Läst 105496 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Tysk seger i ”lilla” küren
World Dressage Masters-küren i går var höjdpunkten på dressyrtävlingarna här i Falsterbo. Men under söndagseftermiddagen reds det även en trestjärnig kür. Den här gången fick Patrik Kittel och Toy Story nöja sig med andraplatsen, vann gjorde tyska Sabine Becker på Lamarc WRT. Trea blev Per Sandgaard på Lomumba Havdal, som fick till en riktigt fin runda.
Ulla Håkanson på Richelle 2 var femma i klassen. Man kan inte bli annat än glad över att hon fortfarande, 73 år ung, kan hävda sig på så hög nivå!
Hela resultatlistan
Läst 104554 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Nu startar Grand Prix
Läst 103857 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Senaste från OS2012
- Ridsporten var mest populär på sociala medier under OS (2012-08-14)
- Malin Petersen om OS: "Vi kan vara nöjda allihop" (2012-08-13)
- Steffen Peters Ravel pensioneras efter OS (2012-08-10)
- Kittel ställer om till Rio (2012-08-10)
- Webb-tv: OS-silvret ger lyft för fälttävlanssporten (2012-08-09)
- Webb-tv: Rolf-Göran Bengtsson gästar OS-studion (2012-08-09)
- Charlotte Dujardin tog hem OS-guldet i dressyr (2012-08-09)
- Kittel chanslös på medalj - efter Scandics toabesök (2012-08-09)
taggar
Liknande webbartiklar
- Söndag: Sara och Sverige på delad fjärdeplats inför terrängen
- Fälttävlan: Så tränar ryttarna den egna fysiken
- Fälttävlansryttarna som åker till EM uttagna
- Här är FEI:s långa lista inför OS i Rio
- Dags för NM i fälttävlan på Skyrup Country Club och Hovdala slott
- Sverige åtta efter dressyr och hoppning
- Fälttävlan: Två uteslutna - Sverige ute ur lag-VM
- EM-brons till Sverige – Guld till Storbritannien och Nicola Wilson
- Flera svenska fälttävlansplaceringar i Sopot
- Mamma Margareta Algotsson på terrängbanan
Hippsons senaste
- Krafft: 2 förpackningar - 100 kr!
- Equistro: 30% rabatt på Myo Power + gratisprov
- Juridika: 80% rabatt, Gratis App + Juridisk rådgivning
- Stall Ohlén Ridsport: 25 % rabatt på en hel order
- Ale Ridsport: 25 % rabatt på hela ordern
- Dr. Schaette: Pulmopower: 200 kr (ord. pris 350 kr)
- St. Hippolyt: En säck NaturMüsli endast 200 kr
- Equippo Lab: Maskkontroll till mässpris - 120 kr
- Beezie: "En dröm har gått i uppfyllelse"
- Rolf-Göran: ”Det ska vara stort och svårt”
- Guld till Beezie Madden - "Roffe" sexa
- "Roffes" vinst i sista starten
- Dagens program, söndag 28/4
- Ludger - the one and only
- Rolf-Göran trea i Gothenburg Trophy!
- Tv-klipp från dressyrfinalen
- Peder tvåa i 1,45-klass
- Tinne: "Det här rankar jag högst av allt"
- Helen intog dressyrtronen
- Tinne på "Anton" fyra i världscupfinalen!
Prenumerera på bloggar från detta evenemang
Bloggen visad för: 60740 läsare