15 juli 2012, 01:22

Nu är vi igång!

Idag har vi trimmat markarbete med de äldre hästarna. Denna vecka har de ridits igång efter två veckor med skritt i skogen. De har konditionsgalopperat på grusvägarna och idag var det så markarbete som stod på schemat.

Johanna, Tomas och jag red tillsammans och vi red två hästar var. Det är sex hästar som är igång nu. Det är roligt att rida tillsammans och Tomas hjälper både mig och Johanna när vi rider. Han tar en liten skrittpaus med den hästen han rider om han ser att han vill instruera lite, det är jättebra! Man behöver bli påmind hela tiden om småsaker.

Tomas trimmar ACINDO.

Jag red CAHLUA och LAGANA. Båda de hästarna är ganska lika att rida, mor och dotter. LAGANA kan ibland tappa koncentrationen om hon hittar något mer intressant att fokusera på istället för mig. Då gäller det att hålla henne engagerad och intresserad av jobbet. Red en del på en stor volt i trav och galopp. Flyttade bakdelen undan inner skänkel några steg, rak häst, flyttade. När det kändes bra i trav så istället för att göra henne rak efter att jag flyttat henne så fattade jag galopp och gjorde henne rak i galoppen. Galopperade något varv för att sedan flytta lite i galoppen och sakta av till trav ur det och trava på framåt. Hon blev mjuk och fin och jobbade genom hela kroppen.

Efter att vi ridit de äldre hästarna så jobbade Johanna och jag med DON och LOVELY. Det är bara så kul med de här två treåringarna, de utvecklas exakt lika mycket varje gång! Idag hängde inte Johanna så mycket på de innan hon satt i sadeln. Vi går sedan runt en del i skritt när jag leder. Jag längde sedan ut linan så hästen går en bit ifrån mig på volten. Johanna tränar då på att göra halt och skritta fram igen. Efter en stund så tyckte vi att det var dax för att trava för första gången. Det gick jättebra! Så nu har båda hästarna travat för första gången med ryttare i sadeln!

Johanna och LOVELY travar för första gången!

DON tyckte det var lite konstigt att trava runt i longerlinan, han vill gärna gå nära mig. LOVELY travade på som tåget. DON ledde jag sedan en bit på grusvägen och då passade vi på att trava några gånger till = JAG FÅR MOTION!!!

Det var extra kul idag att precis när vi skulle jobba med DON så kom hans ägare AC Bengtsson och skulle hälsa på honom. Så idag fick hon se sin häst med ryttare i sadeln för första gången, det var roligt!

Björn har också farit runt på några hästkraffter i skogen idag, han tog en sväng på sin gamla Husaberg!

ANNONS: