13 juni 2016, 12:16
Sportriders söndag med debut på hög höjd!
Det var en spännande tävlingsdag igår då jag hade bestämt att debutera 140 hoppning med LORD!
Först hoppade jag de andra hästarna och började med ACINDO i 120 klassen. Hon var verkligen superfin hela banan och vi hade en kanontid på gång, men ett missförstånd oss emellan till sista hindret och en bra tid och placering blev det inget av. Vi hamnade på sidan av hindret och fick göra en ny anridning och kom över utan problem. Kändes lite snopet först men sånt händer.
ACINDO SB, lilla räcerhästen!
CASH FLOW och LOVELY hoppade 130 klassen. Så duktiga. CASH FLOW hoppade så bra i trekombinationen att jag kom lite ur balans och vi petade sista hindret. LOVELY rev treans räcke och hoppade resten som en miljon, jösses vilken häst! Duktiga båda två! LOVELYS tredje 130 och CASH FLOW har väl hoppat knappt tio starter på höjden totalt sen debuten för ett år sedan.
LOVELY över sista hindret i 130 klassen!
CASH FLOW över treans oxer i 130 klassen, vilken bild och vilka framben!
Sen var det dags för LORDS debut på 140 höjd! En bra bana, trevlig för en debut. Tidshoppning med tretton språng. Som han hoppade!!! Jag kan säga att det kändes inte stort eller svårt att hoppa en 140 bana på den här hästen, det känns så häftigt och tryggt.
LORD över insprånget i femmans kombination i 140 debuten!
Han var väldigt "på" och full av energi! Petade första hindret, sen en bakbom på en oxer. Om ni går in på min instagram "theresetettenyman" så kan ni se ett klipp från rundan!
LORD LOOP SB!
Jag är jätteglad för mina fina hästar och det känns så roligt inför framtiden!
Alla bilder är fotade av Michael Sundin! Tusen tack för alla fina bilder från helgens tävling!
ANNONS:
ANNONS: