Fy vad det har blåst idag. Kallt är det och jackor och täcken åkte på igen. Typiskt väder för maj kan man säga. Upp mot 30 plusgrader som vi hade häromdagen är inte normalt så ska väl inte klaga allt för mycket.
Jag fixade ihop ett långt "vatten" här idag. Måste träna på att hoppa vattenhinder nu inför kommande tävlingar. ACINDO kan tycka att det är lite läskigt, hon hoppar för väl och högt över. Skönt var att hon inte tvekade inför i mina ögon lite läskiga vattengrav med bildäck framför. Hoppade väldigt stort över första gången. Hoppade en gång till och då kändes hon helt avspänd så hon fick massa klappar och så nöjde vi oss med det idag.
Vi har en ny inridningshäst sedan några veckor. Ett sto efter Callahan som kallas för VALLI. Hon galopperade för första gången med ryttare idag. Lite bockningar först, sen avslutade hon flera varv lugnt och fint. Det är kul med inridningshästar! CHALLE, den grå åkte hem i helgen, inriden och klar.
VALLI.
Imorgon är jag med i radion igen. P4 Västmanland kl 11. Är deras västmanlandskorre denna vecka och pratar om mitt hästliv!
Min favorit årstid på året är här, hösten!!! Dvs när hösten är solig, frisk luft, klarblå himmel och lagom varmt, det gillar jag bäst! (förtränger det där med mörkret och eventuell lera som kan komma)
Veckorna fram till idag sedan jag sist skrev har varit fullt upp. Tävlingar, fixa hagar, mockat ut stallet(tack alla i stallet som hjälpte till med det) tvätt av stallet och ridning och det vardagliga med hästarna. Nu återstår målningen av stora stallet och det är alltid så fint, tills första hästen kommer in och lämnar en bajsrand på väggen!!!
Tävlingarna då, jo de har gått bra. Vi började ju på Hallsta för två månader sedan, där vann CASH FLOW båda sina klasser. Lord och LOVELY hoppade en 130. Helgen därpå var det Sundbyholm med alla tre. CASH FLOW kom trea i en 120 klass. LORD och LOVELY hoppade först en 140 klass med ett nedslag vardera. I 145 klassen hade jag en bra känsla på båda hästarna även om det var lite mycket fel i resultaten. Min inställning med båda hästarna innan den tävlingen var att åka dit och hoppa de klasserna för att känna på vart vi hade varandra, hur skulle hästarna kännas och hur skulle min ridning vara på de höjderna efter ett sånt långt uppehåll. Jag hade inga krav eller förväntningar, bara att stämma av. De svar jag fick var bra så jag åkte hem nöjd och laddad inför nästa tävling.
Mitt i denna tävlingshelg så passade även det sista dräktiga stoet här hemma å att föla! Vi hade precis kommit hem med CASH FLOW och skulle tillbaka några timmar senare med LORD och LOVELY. Då fölar TELLAN!!! Allt gick jättebra och snälla Sandra och Anne-Sophiefrån Gocksta stuteri kom och hjälpte till. Jag stod lagom skakig i vita ridbyxor och stövlar, darrig att det skulle gå fel någonstans. Jag har nog blivit lite nervig efter några förlorade fölungar åren innan. Då är det skönt att ha så bra hjälp så nära! Så det var en ovanlig uppladdning inför tävling, fölning och sedan leda fölunge ner till stallet i tävlingskläder, fixa till tävlingshästarna och sedan åka tillbaka till Sundbyholm igen!
Det var en och en halv vecka till nästa tävlingsdag, jag valde att rida endast på onsdagen vecka 30 med LORD och LOVELY. CASH FLOW fick stå över den tävlingen. Så jag hoppade 135 klassen först, båda hästarna var jättefina. LOVELY var felfri och kom trea! LORD hade ett nedslag. Hoppade även 145 klassen med ett nedslag för LORD i omhoppningen och LOVELY hade nedslag i grundomgången. Jättebra känsla på båda hästarna och det kändes som en bra förberedelse inför vecka 31 på Sundbyholm. Hur den helgen gick tar vi i nästa blogginlägg!
Hur har veckan mellan tävlingen i söndags och tävlingen nu lördag/söndag sett ut för LORD, CASH och LOVELY? Jo, i måndags så hade de vilodag och gick i hagen hela dagen. Tisdag så reds de ut i skogen, klättrade över berget och joggade på grusvägarna. Onsdag trimmade jag markarbete. Ett sånt pass innehåller mycket övergångar mellan alla gångarter, skänkelvikningar och öppna i travjobbet. I galoppen är det rakriktning med tempoväxlingar på kvartslinjerna och förvänd galopp.
Igår torsdag hoppade jag dem alla tre. Jag hade en serie på medellinjen som jag tagit med mig från Rodrigo Pessoa. Jag bygger upp den med jämna mellanrum för att den är så bra. Hästarna får jobba med att backa av, komma upp i språnget och sträcka på sig ut över sista oxern. Alla tre hästarna gjorde det galant. Filmer finns att se på min instagram: theresetettenyman
Idag fredag var en lugnare dag för dem, de har gått i hagen, fått en tvätt och skrittat för hand. Imorgon är det tävling på Sundbyholm!
Det blev en kanonstart på återstarten av tävlingssäsongen för hästarna och mig! Tävlade både lördag och söndag hos Hallsta Ridklubb. Trevligt och bra arrangerat, dessutom bara sju minuter hemifrån!
CASH FLOW hoppade 120 klassen på lördagen. Felfri och snabb, så snabb att vi vann!!! Det var verkligen jättekul!
På söndagen hoppade CASH FLOW 120 klass igen, felfri och snabbast igen, så vinst för andra dagen i rad! Dessutom i spöregn, men det stoppade inte oss! Jag var extra nöjd med den segern för banan var en liten utmaning för oss med ganska många tighta högersvängar, vilket inte har varit vår starka sida, CASH kan lätt falla i korsgalopp i tighta högersvängar av någon anledning, det har alltid varit så och något jag jobbar med. Ibland får jag skapa en rytm i mitt huvud för att hjälpa henne och i söndags utmanande jag oss och sparade inte på svängarna och det gick ju jättebra! Hon är fantastisk min lilla CASH FLOW!
LOVELY och LORD hoppade 130 klassen. Bedömningen ändrades till bedömning A eftersom det regnade så mycket. Så det var bara att gå in och rida lugnt och träna. Båda hästarna kändes fina.
I måndags fyllde pappa år, Vädret inbjöd inte till att sitta ute i trädgården i regn och halv storm, så vi dukade långbord i ridhuset och firade där. Det var inga problem att hålla coronadistans, tänk så bra det är med ridhus!
– TEMA: Trendspaning – Porträtt: Carl Hedin – Hitta flytet med kavaletti – Lyft dressyren med musik – Mental träning för föräldrar – Säkerhet hos veterinären ...och mycket, mycket mer!