7 juli 2016, 11:29
Bakom kulisserna till Finalen i Falsterbo med Brooklyn
Okej, så Broooklyn ”Bambi” hoppade inte utanför staketet under semifinalen i Scandinavian Open i Falsterbo. Hon gick som skjuten ur en kanon, samlade ihop 70,373% och gick direkt in i Finalen på en 8onde plats! OMG denna lilla pärla! Känner mig sjukt stolt och ärad av att hon klarade av allting så bra och var helt med mig därinne på banan <3
Nu är det dags för finalen om några timmar och jag och Bambi ska möta de vassaste ekipagen i Skandinavien. Svårt att ta på att hon är det enda stoet i hela finalen och topp 4a bästa Svenska häst. Unghäst-VM i Ermelo hamnar på tapeten men jag försöker inte att tänka så mycket på det nu. Först ska vi rida och njuta av publiken och den fantastiska tävlingsplats som vi har möjlighet att vara på. Sen får vi se J men visst fasen blir det spännande.
Tack för de fantastiskt fina bilderna Fredrik Berggren @photobyfredrixon
Framridningen i Falsterbo var en lervälling :) nya tränings"kittet" från ES var långt ifrån rent! :D
Jag och Rasmus kollar kläder i montrarna
Åsså lite träning!
Elin och Bambi nöjda efter starten i måndags.
Pojkvännen Rasmus Jakobsson och valpen Wille håller ställningarna utanför banan <3
Mys i omklädningsrummet hos Hilley House-monter på Grand Prix-gatan. ;D
Mette Henriksen, Birgitta Kjellin och Rasmus på AfterRide.
I stallet :)
Hjälp på framridningen av duktiga Patricia Florin kommer vi att få idag!
OS fälttävlansryttaren Niklas Lindbäck svängde förbi med en Macelsadel innan han åker till Aachen.
-Jäklar vad trevlig den där Brooklyn var förresten! Såg när du red i måndags. Hon ska bli fälttävlanshäst!! sa Niklas med ett brett leende på läpparna.
-Nähädu Niklas, det kan du fetglömma att hon ska!
Valpen Wille vill plötsligt inte gå....inte en meter till...
Nu kör vi!! Lova att heja :D
ANNONS:
ANNONS: