FHS16-kollen - Reservduellen är igång – Mads i trestjärnig GP-topp

Falsterbo Horse Show 2016

Här samlar vi all bevakning från årets Falsterbo Horse Show. Det blir resultat, bakom-kulisserna, bildspel, intervjuer och mycket mer.


JUL
09
2016

Reservduellen är igång – Mads i trestjärnig GP-topp


Mads spexade på prisutdelningen. 
  
Mads Hendeliowitz och Jimmie Choo Seq tog hem den första ronden i duellen om reservplats till OS i Rio, efter en seger i den trestjärniga GP:n. Men hans konkurrent, Emilie Nyreröd, kom inte långt efter.
  
Text och foto: Ida Röök
  
Den trestjärniga delen av dressyren i Falsterbo bjuder på många svenska ryttare. Minna Telde visade upp Isac och landade till slut på 69,680 procent, vilket räckte till en fjärdeplats.
– Jag är nöjd, jo men det är jag. Jag hade en bra känsla och felen som kom beror på ryttaren, säger Minna, som vanligt ganska självkritisk efter klassen.
  
Bästa starten internationellt
Mads Hendeliowitz fick till en riktigt fin ritt, som gav 73,380 procent och seger i klassen.
– Jag hade en superbra känsla därinne. Det är inte personbästa, men absolut den bästa internationella starten vi har gjort. Och det känns ju viktigt nu i och med att det inte är klart vem som blir reserv till OS, säger han.
  
Gräver inte ner sig
Det är nämligen uttalat att det står mellan honom och Emilie Nyreröd, som i lördagens GP-klass fick 71,480 procent och hamnade på en andraplats tillsammans med Miata. Rose Mathisen är ute ur matchen om reservplatsen då hon själv har tackat nej till den.
– Jag tycker det är lite fränt att vi står mot varandra så här. Det ger oss lite mer att rida för. Jag är nöjd med Miata i dag, men visst kommer det lite smågrejer som drar ner helhetsbedömningen, säger Emilie och fortsätter:
– Om jag inte blir reserv gräver jag inte ner mig för det. Det är klart att jag vill till Rio, men det ska också bli skönt att få ett besked. Det har varit så mycket som kretsat kring detta hela våren. Blir det så att jag får vara hemma och rida i stället gör det mig egentligen inte så mycket.
Trea i den trestjärniga dressyren blev tyske Marcus Hermes på Royal Mirage 2, ett av bara tre utländska ekipage.

Resultat


Tjusig travökning. 


Yes! Där satt den!


Emilie Nyreröd visade upp ett stilrent program. 


Jimmie Choo Seq gillar uppmärksamheten.


Tack för i dag!


Den bästa ritten i en internationell start, det slår Mads till med när det står OS-biljett på spel.


Minna Telde är på plats tillsammans med dottern. 


Läst 34262 ggr

Fler inlägg

APR
28
2013

Tips om en nylanserad sadel från Hoffsteiner Frankrike



Läst 21101 ggr Kommentarer Kommentera

APR
28
2013

Shoppingtips från Tova Ekelund



Läst 20809 ggr Kommentarer Kommentera

APR
28
2013

Shoppingtips från Ronja Sandros



Läst 20839 ggr Kommentarer Kommentera


Ansvarig utgivare: Marit Nordkvist

Kundtjänst: info@hippson.se

Adress: Hippson AB Vallgatan 16, 302 42 Halmstad

Hippson är sajten med inspiration, kunskap och nytta för dig som ryttare och hästägare. Här publiceras dagligen nyheter, reportage, frågespalter, expertsvar, ridövningar och snackisar från hela hästvärlden. Hippson ger även ut flera populära ridövningsböcker med konkreta tips och steg-för-steg-instruktioner.