15 augusti 2016, 19:59

Kritikstorm mot TV3: ”Beklagar om ridsportentusiaster blivit besvikna”


Foto: Tomas Holcbecher (ridbild) och MTG (porträtt)
  
Söndag var det utlovat att TV3 skulle visa en dryg timme från hoppningens första klass under OS i Rio. Detta ersattes dock av golf i sista stund. Något som inte föll i god jord hos många ridsportintresserade. Mängder med reaktioner kom in.
  
I går red hoppryttarna sin första klass under OS i Rio, enligt tv-tablån skulle en dryg timme från klassen sändas på TV3. Något som gjorde att många ridsportintresserade lade upp en plan för hela sin dag – för att inte missa sändningen. Men den uteblev, i stället valde man att visa golfaren Henrik Stensons medaljkamp i TV3, en ändring som kom sent.
– I det här fallet valde vi att följa Henrik Stensons kamp om OS-guld på TV3. Och i första hand följa bordtennisherrarnas kvartsfinal mot Sydkorea på TV10. Detta i skarp konkurrens med hästhoppningens kval och damlandslagets handbollsmatch mot Frankrike, skriver Fredrik S Johansson som är presschef på Viasat Sport i ett mejl till Hippson.
  
Åsidosatta ridsportare
Reaktionerna blev många och hårda, på TV3:s Facebook-sida svallade känslorna över. Ännu en gång kände sig mängder med ridsportintresserade åsidosatta.
– Först och främst är samtliga tablåer med reservation för ändringar, detta för att göra oss mer flexibla i ambitionen att erbjuda det mest angelägna från spelen. Det är alltid svåra val att göra. Men tablån på TV3 och TV10 är en preliminär sändningsplan, förändringar är nödvändiga för att uppfylla ambitionen att sända evenemang med svensk medaljchans, skriver Fredrik S Johansson vidare.
Han menar att det är omöjligt att erbjuda allt från ett sommar-OS enbart på en till två kanaler. Det pågår flera evenemang samtidigt och då måste ett urval göras utifrån vad Viasat tror är mest intressant för den breda massan.
– Ibland måste dessa beslut tas relativt snabbt. Det är bland annat därför vi har skapat dedikerade genrékanaler, som en just för ridsport. Något som vi tidigt var ute och kommunicerade kring. Här har de mest intresserade möjligheten att följa samtliga tävlingar från ridsporten i Rio som tv-produceras – på Viasat OS Ridsport, samt på streamingtjänsten Viaplay. Jag vågar säga att vi med med hjälp av Viasat OS Ridsport och Viaplay sänt mer ridsport än vad som någonsin har gjorts tidigare från ett OS, skriver Fredrik S Johansson.
  
Fler sena ändringar kan komma
Sena ändringar i tablån kan alltså komma även i fortsättningen av detta olympiska spel.
– I dag, måndag, genomfördes en tablåändring som möjliggjorde att vi kunde sända dressyrfinalen på TV10 mellan klockan 15 och 19. Det finns helt klart en utmaning i hur brett och snabbt vi kan sprida information kring sena tablåändringar. Och dessa rutiner ser vi kontinuerligt över, skriver Fredrik S Johansson och fortsätter:
– Med allt detta sagt beklagar vi givetvis om ridsportentusiaster, som sett fram emot sändningarna från hoppkvalet, har blivit besvikna.

ANNONS: