Hippsons OS-bevakning
Här samlar vi all vår bevakning från OS i Rio 2016. Det blir nyheter, intervjuer, bildspel och mycket mer.
Svenska hoppgänget klart för start – alla hästar igenom
Peder Fredricson och All In – "accepted".
Efter att både dressyren och fälttävlan drabbats av bortfall i och med hästbesiktningar tidigare under OS, var det med viss bävan vi inväntade resultatet från hopphästarnas dito.
Foto: Tomas Holcbecher
Men alla svenska hästar gick igenom utan problem, när besiktningen hölls på fredagseftermiddagen svensk tid. Klara för start är nu alltså Peder Fredricson och All In, Malin Baryard Johnsson med Cue Channa, Henrik von Eckermann och Yajamila, samt Rolf-Göran Bengtsson på Unita. Däremot fick OS-guldhästen från Schweiz, Steve Guerdats Nino des Buissonnets, upprepa sin visning. Han fick vänta och ombesiktigas. Sedan fick de ett okej för start.
Hoppningen inleds söndag, med det första individuella kvalet:
13 augusti: Träningstid i arenan under eftermiddagen
14 augusti: Individuellt kval 1
16 augusti: Nationstävling omgång 1 och individuellt kval 2
17 augusti: Nationstävling omgång 2 och individuellt kval 3 + medaljceremoni
18 augusti: Hästbesiktning
19 augusti: Individuell final i två omgångar + medaljceremoni
Läs hur hoppningen går till hos SvRF
Malin Baryard Johnsson och Cue Channa.
Rolf-Göran Bengtsson och Unita.
Henrik von Eckermann och Yajamila, klara för start.

Missa inga OS-nyheter!
Appen Hippson HorseNews är helt gratis och finns till både iOS (iPhone och iPad) och till Android (Samsung, LG, Sony etc). I den samlar vi nyheter från en mängd källor inom hela ridsportvärlden. Perfekt så här i OS-tider med andra ord.
Ladda ner från App Store (iOS)
Ladda ner från Google Play (Android)
(Läs mer om appen här)
Läst 20428 ggr
Fler inlägg
Webb-TV: Tinnes rekordkür
Tinne Vilhelmson Siflvén och Don Auriello slog svenskt rekord när de vann världscupküren under Stockholm International Horse Show. Hela 84,7 procent blev det - och givetvis en klar vinst. Se hela rekordküren från SVT Play.
Läst 86116 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Fartfylld hoppning med stjärnorna - Rickard Olsson vann
Rickard Olsson vann hoppningen.
När det vankas Stjärnornas hoppning i Globen kan vad som helst hända. Eller vad sägs om två avåkningar på samma runda och en skäggig man klädd i damkläder, i damsadel?
Stockholm International Horse Show avslutades som vanligt med att stjärnorna intog arenan. Alla på sitt eget speciella sätt.
- Min ridlärare sa till mig i fredags att efter Globen kan du lära dig rida, och jag tänker verkligen fortsätta med det här, säger vinnaren Rickard Olsson under presskonferensen efter klassen.
Sångerskan Sara Varga tog hem årets stilhoppning.
- Men jag vet inte om det var för att jag red snyggast eller för att jag var roligast, säger hon.
Hästbiten – på ett sportsligt sätt
De två var tillsammans med komikern Mårten Andersson, Sofia Wistam och dansaren Tobias Karlsson debutanter i Stjärnornas hoppning i Globen. Och de genomförde sina rundor på varierande sätt.
Mårten travade runt, med tanke på att han bara ridit i ungefär tre veckors tid var det verkligen en riktigt snygg ritt.
- Jag har blivit som man brukar säga hästbiten. Jag kommer absolut fortsätta rida, säger han.
Sofia Wistam fick närkontakt med underlaget på banan - två gånger.
- Men jag mår bra, det känns inte någonstans i kroppen just nu. Mest av allt är jag förbannad och jag tänkte innan att visst är jag bättre än Richard Olsson i alla fall...
Dansartempo
Tobias Karlsson bländade Globen-publiken med ett riktigt dansarleende på läpparna genom hela ritten. Men stildomarna, Sylve Söderstrand och Malin Baryard Johnsson, tyckte nog att det gick i snabbaste laget.
- Man kanske skulle ha valt en lite lugnare låt för Tobias att rida till, funderade Malin efter hans ritt.
Rutinerade Mia Coldheart fick också till en prydlig ritt, men den här gången fick hon se sig besegrad när det gällde stilbedömningen.
Musse Hasselvall och Caroline af Ugglas bjöd i vanlig ordning på extra mycket show. Musse med helskägg, iklädd klänning, ridande i damsadel.
- När min ridlärare säger något, då gör jag som hon säger. Hon sa damsadel och så fick det bli.
Caroline af Ugglas kommer med en utmaning inför nästa år.
- Vi utmanar den där, vad heter han nu? Lars-Göran, i höjdhoppning - i damsadel, jag hoppas att fler upptäcker hur kul det är att rida i damsadel, säger hon.
Sara Varga tog hem stilhoppningen.
Rickard hade en härlig stil.
Mårten Andersson travade runt, fick ett stopp på det här hindret, men hästen Presley promenerade över.
Caroline af Ugglas red fel väg, ett par gånger.
Skäggiga damen, alias Musse Hasselvall, i damsadel.
Sofia Wistam hade en liiiiiite för stor hjälm på sig.
Inte så konstigt att man ramlar av om man inte ser vart man ska.
Tobias Karlsson bjöd på ridning med dansleendet på.
Rickard Olsson ser riktigt van ut vid att vinna blågul rosett.
Läst 90436 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Sista bilen till Peder
Det blev svenskarnas kamp även i Agria Nordic Tour. Till slut var Peder Fredricson ensam om att vara felfri i båda omgångarna - och därmed tog han hem den sista bilen.
- Jag är väldigt nöjd med min häst. Jag kunde hålla min plan och rida som jag tänkt hela vägen, säger Peder Fredricson om H&M Sibon.
Det var irländska Jessica Kürten, holländaren Jur Vrieling, britten Scott Brash samt Peder Fredricson och Henrik von Eckermann som kvalat till finalen i Agria Nordic Tour, där högsta vinsten var en bil.
Klassen gick över 1,45-hinder i två omgångar, där den första omgången bestämde startordningen i den andra.
- Alla ryttare var felfria i första rundan så det var inte särskilt svårt byggt. När det står en bil på spel är alla väldigt sugna på att ta hem den, så då är det vinna eller försvinna som gäller, säger Peder.
Planen höll hela vägen
Han gick ut näst sist i den andra rundan och hann därför titta på några av de andra ekipagen innan han gick in för start.
- Då kunde jag också lägga upp en plan som höll hela vägen, säger han.
Henrik von Eckermann red Gut Neuenhofs Bacarole, hästen som han tog hem en bil på i gårdagens tidshoppning. Dessvärre fick han ett nedslag i andra rundan, vilket landade bilnyckeln i händerna på Peder.
- Kul. Det har varit en fantastisk helg med sportsligt bra resultat för svenskarna mot en stark internationell konkurrens, säger Peder.
Närmast väntar tävlingar på Olympia i London för honom. Och bilen får han, förhoppningsvis, behålla.
Se fullständigt resultat här.
Peder var tvåa i Stockholm Grand Prix tidigare på söndagen, nu fick han äntligen sin blågula rosett – och en bil!
"Jag är nöjd med min häst, jag kunde hålla min plan och det höll hela vägen", säger Peder om H&M Sibon.
Läst 86613 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Nyheter från HorseNews
- Återgång till tävling 12 april – med restriktioner (2021-04-02)
- HorzeEducation UF – en företagsidé klar för SM (2021-04-02)
- Pälspodden om akut sjuka föl (2021-04-02)
- Tävling för yrkesverksamma tillåts i Sverige från 12 april (2021-04-02)
- SvRF ser över smittskyddsrutiner för att kunna återgå till tävling (2021-04-02)
- Klipp: Topphästarna njuter av vårvädret (2021-04-02)
- "Hemliga" parader för Beridna högvakten i coronatider (2021-04-02)
- Lövsta Future Challenge ger pris till fem U25-ryttare (2021-04-02)


Idas senaste
- Henkes fanclub laddar inför finalen: ”Vi är så stolta vi kan bli”
- Citatkavalkad: Christian Olsson – metaforernas mästare
- Ytterligare två OS-ryttare diskvalificerade
- Sylve: ”Det är inte över förrän sista hindret är hoppat”
- Peder Fredricson med i individuella toppen: ”Jag tar en runda i taget”
- Sverige klart för lagfinal: Rolf-Göran och Unita fyra fel
- Ett retligt nedslag för Henrik von Eckermann och Yajamila
- Jaaaa! Peder och All In felfria!
- Stabil inledning: Malin och Cue Channa fick fyra fel
- Kritikstorm mot TV3: ”Beklagar om ridsportentusiaster blivit besvikna”
- Jur Vrieling efter diskningen: ”Det kommer inte hända igen”
- Personligt rekord för Mads och Jimmie Choo Seq
- Svenska hoppgänget klart för start – alla hästar igenom
- Härlig seger för Minna Telde i trestjärniga küren
- Rolf-Göran Bengtsson vann Falsterbo Grand Prix
- Mathilde Hannell: ”Att få rida till Briars kür är en stor gåva”
- Fullträff för Patrik – revansch för eleven Antonia
- Reservduellen är igång – Mads i trestjärnig GP-topp
- Cue Channa okej efter snubblingen
- Spex och stoj efter svensk lagseger: ”Det här gjorde vi bra”
Prenumerera på bloggar från detta evenemang
Bloggen visad för: 20124 läsare