15 januari 2013, 10:42
INTE ok med prispengar...
Hej!
Läser i ridsport att SvRf håller på att diskutera om att ponnyryttare ifrån 13 år skall tävla om prispengar.
Detta är enligt mig en SKANDAL!
Ni vet kanske vad jag tycker om vissa ponnyfräldrar som man tyvärr motvilligt stöter på på tävlingar.
Med prispengar så skulle detta bli ännu värre, nog med att vissa föräldrar skäller ut sina barn för att de inte red si eller så. Skall de nu tävla om pengar så kommer föräldrarna bli helt galet extra galna!
Vem vinner på att ha prispengar i ponnysporten?
Inte barnen allafal, det skall vara kul att tävla! Men pengar kommer det bara ännu mer press på barnen, och det kommer så småningom leda till att de tröttnar(Tror jag)..
Det är inte tagit något beslut ännu, men om man har uppe detta till förslag så krävs det att man ändå har en anlednig. Jag har därför mejlat SvRf och ställt lite frågor om dethär, nu återstår bara att vänta på ett svar. Svaret kommer ni givetvis få ta del av!
/En arg Viktor
ANNONS:
ANNONS: