Hippson-TV
Fälttävlan
Publicerad: 2016-05-19Häng med i "Luddes" videodagbok – möt hästarna i stallet
Inför OS i Rio bjuder fälttävlansryttaren Ludwig Svennerstål på ett antal videodagböcker från sin vardag i England, exklusivt här på Hippson.se. Först ut är en presentation av hästarna – som spelades in precis innan hans avresa till helgens stortävling i franska Saumur. Vem av dem är keligast – och vem gillar inte dressyr?
Mer i Hippson-TV

"Den bästa frågan man kan ställa sig är inte varför skorna tas av, utan varför man satte på dem"
I ett pågående forskningsprojekt studeras hur sporthästar påverkas av att ridas med respektive utan skor. Under maj månad utfördes praktiska försök hos Peder Fredricson på Grevlundagården i Skåne – hör hovslagare Aksel Vibe berätta sina tankar kring projektet.
Sett 1536 ggr

Upptäckten av en hästsko på marken
Känslan av att vara riktigt taggad på ett ridpass kan nog alla relatera till, men så kommer man ut till hagen och den ligger där: en tappad hästsko. Eller ännu värre, skon sitter inte på hoven men är spårlöst borta i den stora sommarhagen.
Sett 2107 ggr

Bästa sällskapet vid frukosten
Att äta frukost tillsammans ger en härlig start på dagen. I det här fallet är det katten som håller sin bästa hästkompis sällskap – från hästryggen.
Sett 438 ggr

Hästen som gnäggar i sömnen: "En riktig livsnjutare"
Tuffe, 29 år, är en avslappnad herre som tar livet med ro. Flera gånger har hans ägare hört honom både snarka högljutt och gnägga i sömnen. Matte Helene Tungel delar med sig av härliga klipp.
Sett 1645 ggr

Hur man överlistar en ponny
Vad gör man när ponnyn inte vill gå åt rätt håll, eller röra sig alls, i skrittmaskinen? Motiverar med godis såklart! Jesse Drent, från Nederländerna, har hittat lösningen.
Sett 3828 ggr

Diesel berättar att livet är riktigt härligt – varje morgon
Quarterhingsten Chic Diesel Olena har en härlig rutin. Varje morgon rullar han sig och pustar och stönar högljutt. Se klippet – med ljud på!
Diesel bor på Pannkaksladan i Höganäs, en restaurang och besöksgård där det förutom hästar finns alpackor, får, getter, grisar, åsnor, höns och kaniner.
– Diesel har tävlat mycket med min dotter Amanda framför allt, och vunnit 12 SM-medaljer och några EM. Han är också en gammal avelshingst och har flera fina avkommor. Både han och hans avkommor har varit uttagna i landslaget. Nu är han pensionär och går mest runt och beundras här på gården. Han glänser guldig och vacker. Våra gäster älskar honom, berättar Ulrika Ekbloom.
– Då och då går han en runda på ponnyridningen. För han är inte bara guldfärgad, han har också ett hjärta av guld. En fantastisk häst, en på miljonen.
Sett 3178 ggr

När det går riktigt smidigt att knoppa
När Alva Svensson, hästskötare på Grevlunda, ska knoppa så går det snabbt och enkelt. Speciellt när man samarbetar med sjuåriga hästen Instrumental, som gärna tar en tupplur i boxen samtidigt.
Sett 2605 ggr

När man vill göra precis som mamma
Den amerikanska ryttaren Caroline Roffman Meredith rider dressyr på Grand Prix-nivå. Och frågan är om inte hennes två döttrar kommer att ta efter i framtiden. De är uppväxta runt hästar och här visar en av dem sin talang från marken.
– Mina tjejer växer upp så fort och jag kan knappt vänta tills de rider bredvid mig. Jag hoppas att en av dem väljer dressyr, skriver Caroline.
Länk till klippet på Instagram
Sett 1731 ggr

Nicola Wilson njuter av familjens sällskap
Fälttävlansryttaren Nicola Wilson, som föll och skadade sig illa vid Badminton Horse Trials, är i full gång med sin rehabilitering. I ett nytt klipp visar hon upp hur hon umgås med sin familj och försöker göra det bästa av situationen. I klippet visar hon hur mycket bättre hon har blivit genom att röra armar och händer.
Sett 840 ggr

Se klippet: Nicola Wilson på bättringsvägen
Fälttävlansryttaren Nicola Wilson, som föll och skadade sig illa vid Badminton Horse Trials, är i full gång med sin rehabilitering och kan nu så smått röra sina armar och händer. Hon hoppas att hon ska kunna vara en del av ridsporten i framtiden, men på vilket sätt återstår att se. "Jag kanske inte kan tävla på toppnivå längre", säger hon i klippet.
Sett 1289 ggr
Liknande webbartiklar
- Besviken Lidbeck slutar som förbundskapten
- ”En riktigt bra fälttävlanshäst behöver inte vara extrem på något sätt”
- Svennerstål och King Bob visar OS-formen
- Här är FEI:s långa lista inför OS i Rio
- Frida Andersén om besvikelsen efter OS, Hertas skada och nya stjärnskottet
- Storbritanniens OS-trupper i ridsportens grenar klara
- OS-projektet tog slut i Polen
- Sista chansen att nå OS-kvalgränsen
- Viktoria Carlerbäck ger inte upp
- Tankarna på OS finns kvar – trots skadan
Mest sedda
- Gör din egen hästglass – och ge hästarna något svalkande i sommarvärmen (34890 gånger)
- När stor och liten upptäcker varandra (5910 gånger)
- Nästa generations hästtjej dansar fram (4862 gånger)
- Hur man överlistar en ponny (3827 gånger)
- Teamet hoppar med hästen i varje språng (3280 gånger)
Populära taggar
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren


Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Förebygg skadorna
– Porträtt: Jessica von Bredow-Werndl
– Bli en stjärna på rakriktning
– Som gymträning för hästar
– Skydda din häst mot fästingar
– Stallmaskiner som underlättar
...och mycket, mycket mer!