Hippson-TV
Nyheter
Publicerad: 2022-08-17När det vankas kvällsmat är alla välkomna
Hästen Daisy delar gärna med sig utav sin kvällsmat till sina båda hundkompisar Bosse och Nisse. Paulina Pelli delar med sig av det härliga klippet och berättar mer.
– Klippet är några år gammalt och tyvärr finns varken hästen Daisy, eller chihuahuan Bosse med oss längre. Staffen Nisse har vi fortfarande kvar och han är lika snäll och hungrig fortfarande. Daisy var världens snällaste med allt och alla, vilket syns i klippet. Bosse var också snäll, men hade inte riktigt koll på sin storlek. Om han ville ha maten för sig själv så lät han också de andra få veta om det, säger Paulina.
Till klippet på Instagram
Mer i Hippson-TV

Elin och Smokie nära att träffas av fallande träd: "Tur att det gick bra"
14-åriga Elin Tyskhagen och ponnyn Smokie hade änglavakt under uteritten. När de galopperade uppför backen föll plötsligt ett träd mitt framför dem. Allt fångades på film av mamma Jessica Tyskhagen. Både Elin och Smokie klarade sig utan en skråma.
– Vi var rätt chockade efteråt båda två, säger Jessica.
Sett 8034 ggr
"Det var en lukt - det luktade död"
Amerikanen Tyrell Cotant var anlitad för att utbilda stuteri Viegårds hästar. Men han lämnade efter bara tolv dagar och i efterhand har han lagt upp bilder på Facebook som visar stuteriets vanvårdade hästar. I samband med att han är tillbaka i Danmark för att vittna mot stuteriets ägare John Byrialsen ger han en intervju i dansk tv.
Sett 6839 ggr
Full fart med Alva och Agnes
Syskonen Alva, åtta år, och Agnes, fem år, har två riktiga bästisar i ponnyerna Noddy och Lova. Här bjuder mamma Linda på en fartfylld galopp uppför skogsbacken.
– Fuxen Noddy är en hackney och shettisen heter Lova. Hon tävlar hoppning, lätt C, med storasyster Alva och lär lillasyster Agnes allt hon kan. Lova brukar vara tryggheten själv men just den här dagen fick hon feeling, berättar Linda.
Sett 4927 ggr

[HIPPSON-TV] När hästen ligger väldigt, väldigt still i hagen ...
Hjärtat stannar nästan på den här hästägaren, när hon tror att hästen Steven ligger död i hagen. Men som tur är var det inte så. Se klippet ovan eller på Instagram – med ljudet på!
Sett 4965 ggr

När spöket oväntat hoppar fram
Det är Witt Horses som delar med sig av klippet. En del av ridhus-dekorationen trillade ned framför ekipaget, som lyckades hantera det oväntade "spöket" med bravur. Hur hade din häst reagerat?
Sett 11599 ggr

Hästen Olle har en räv som hagkompis
Ponnyn Capello "Olle", ett år, har fått en ny vän.
– Räven har strukit runt här ett par dagar men det här var första gången jag såg att de lekte med varandra, berättar hästens ägare Tove Dejert.
– Först skulle jag bara filma räven, men sen kom Olle fram och la sig ner och rullade sig bredvid den. Sen bjöd räven in till lek. Vi brukar ofta ha rävar här vid den här årstiden. Olle är en väldigt modig kille och det verkar räven också vara. Räven är kvar så vi får se om det blir mera lek i hagen. Olle är en svensk ridponny efter Verona's Gerswin U:Choisie (Campari-Brooklands Moonwalker), berättar Tove.
Sett 17253 ggr

Se guldhästen busa loss i galopp
Även dressyrhästar på toppnivå får bocka iväg och busa ibland. Världsettan Jessica von Bredow Werndl delade med sig av detta klipp, som spelades in på hemmaplan i somras innan ekipaget blev guld-medaljörer på EM. Se Dalera busa i härlig galopp.
Sett 5785 ggr
Se Guerdats guldrunda från Milano
Somligt tåls att ses om och om igen. Som Steve Guerdats segerrunda i EM med Dynamix de Belheme. Ekipaget var ensamma om att klara av alla mästerskapets utmanande banor utan att en bom föll.
Sett 779 ggr
En segerrunda kan man se om och om igen
I EM:s allra första runda gick det strålande för Sverige som leder tävlingen. Allra bäst gick det för Jens Fredricson som med Markan Cosmopolit inte bara var felfria utan också snabbast av alla. En runda man kan se om och om igen.
Sett 1257 ggr
Det som händer i drömmarnas värld …
Tänk om man hästar kunde prata så att vi bättre kan förstå vad de tänker – eller högljutt drömmer om.
Sett 1181 ggr
Mest sedda
- När man råkar somna i boxen med sin fyrbenta bästis (20443 gånger)
- Hästen Olle har en räv som hagkompis (17253 gånger)
- När spöket oväntat hoppar fram (11599 gånger)
- Elin och Smokie nära att träffas av fallande träd: "Tur att det gick bra" (8034 gånger)
- "Det var en lukt - det luktade död" (6839 gånger)
Populära taggar
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– Tema: Våga dig ut på tävlingsbanan
– Reportage: Henrik von Eckermanns drömgård
– Allt om senskador
– Sitsträning för ryttaren
– Allergivänliga hästar
– Delad häst – delad glädje?
...och mycket, mycket mer!