Hippson-TV
Hoppning
Publicerad: 2019-09-25Sjuåriga Jasmin hoppar mammas häst: "De har ett väldigt speciellt band"
Malin Lindblads dotter Jasmin älskar hästar. Hon har en egen B-ponny som hon rider, men hon har också fått fin kontakt med mammas häst "Freddie".
– Han är tittig av sig och kan se spöken lite varstans, dock aldrig om Jasmine leder honom eller som i det här fallet när hon red honom.
Malin berättar att Freddie, som egentligen heter Fuirioos, är en nioårig valack som hon har ägt i snart tre år. För ett år sedan opererades han i ryggen, och hela det här året har därför handlat om rehab och uppbyggnad av kroppen.
– Han är en väldigt speciell kille som har rävar bakom öronen och glimten i ögat. Freddie är en väldigt komisk häst som får en att skratta varje dag.
Dottern Jasmin fyller åtta år i november.
– Det är en tjej med mycket energi och skinn på näsan. Hon är med mig på varje träning och tävling med båda mina hästar. Jasmin är väldigt orädd och älskar hästarna.
Hjälper till vid lastning
Vanligtvis rider Jasmin sin egen B-ponny, Vilde Hilding. Men i dagarna fick hon sitta upp på mammas Freddie.
– Jasmin och Freddie har ett väldigt speciellt band. Hon kan leda ut och in honom utan problem, tvätta och borsta. Om han inte vill gå in i släpet med mig kommer Jasmin och tar honom. Då går han rakt in, säger Malin och fortsätter:
– Den här dagen ville hon bara skritta lite efter att jag hade ridit, men sen blev det plötsligt trav och sedan något hopp. Det ställde Freddie gladeligen upp på trots att hon knappt når nedanför kåporna.
Hitta din nästa dressyrstjärna på Hippson Market
Ovan visas de tio senaste annonserna inom kategorin:
"Hästar | Dressyr | < 7 år".
Samtliga unghästar hittar du HÄR
Det jätteenkelt att lägga upp annonser på Hippson Market, oavsett om du använder en mobil eller en dator. Som säljare bestämmer du själv när du vill lämna ut dina kontaktuppgifter och många av användarna är verifierade med BankID, vilket ger extra trygghet.
Publicerar du en annons under kategorin "Hästar | Dressyr" och hästen är sju år eller yngre visas den just nu även på Hippson.se. Vill du ha hjälp med att komma med kan du kontakta: info@hippsonmarket.se
Mer i Hippson-TV

Underhållande ryttarnostalgi från 1971
En gång i tiden var dressyr "krumelur-ridning", en tävlingsstart kostade 15 kronor, det pratades om "hästpladder" och alla var lite tokiga – hästtokiga! SVT bjuder på ett härligt nostalgiklipp från arkivet där vi får lära oss ett och annat om hopp- och dressyrtävlingar. Året var 1971.
Sett 1416 ggr

Se klippet: Nicola Wilson på väg tillbaka
Fälttävlansryttaren Nicola Wilson är i full gång med sin rehabilitering efter sitt allvarliga fall i samband med tävlingarna i Badminton. I sitt senaste klipp berättar hon mer om hur läget ser ut just nu, i både med- och motgång, och hur hon sakta men säkert börjar ta sig an nya utmaningar. Nicola är kvar på sjukhuset, men berättar dessutom om hur det går för personalen och hästarna hemma på gården.
Sett 519 ggr

Hållbara hästar i Brösarpsprojektet
Hästar som får röra sig i flock på stora kuperade marker när de är unga, har större chans att bli starka och hållbara sporthästar i framtiden. Det är en av flera slutsatser som man kommit fram till i Brösarpsprojektet, som är avslutat efter tre betessäsonger. I det här klippet berättar bland annat Peder, Jens och ingvar Fredricson mer om vad projektet har lärt dem.
Sett 1091 ggr

"Den bästa frågan man kan ställa sig är inte varför skorna tas av, utan varför man satte på dem"
I ett pågående forskningsprojekt studeras hur sporthästar påverkas av att ridas med respektive utan skor. Under maj månad utfördes praktiska försök hos Peder Fredricson på Grevlundagården i Skåne – hör hovslagare Aksel Vibe berätta sina tankar kring projektet.
Sett 11961 ggr

Upptäckten av en hästsko på marken
Känslan av att vara riktigt taggad på ett ridpass kan nog alla relatera till, men så kommer man ut till hagen och den ligger där: en tappad hästsko. Eller ännu värre, skon sitter inte på hoven men är spårlöst borta i den stora sommarhagen.
Sett 2942 ggr

Bästa sällskapet vid frukosten
Att äta frukost tillsammans ger en härlig start på dagen. I det här fallet är det katten som håller sin bästa hästkompis sällskap – från hästryggen.
Sett 625 ggr

Hästen som gnäggar i sömnen: "En riktig livsnjutare"
Tuffe, 29 år, är en avslappnad herre som tar livet med ro. Flera gånger har hans ägare hört honom både snarka högljutt och gnägga i sömnen. Matte Helene Tungel delar med sig av härliga klipp.
Sett 2539 ggr

Hur man överlistar en ponny
Vad gör man när ponnyn inte vill gå åt rätt håll, eller röra sig alls, i skrittmaskinen? Motiverar med godis såklart! Jesse Drent, från Nederländerna, har hittat lösningen.
Sett 4655 ggr

Diesel berättar att livet är riktigt härligt – varje morgon
Quarterhingsten Chic Diesel Olena har en härlig rutin. Varje morgon rullar han sig och pustar och stönar högljutt. Se klippet – med ljud på!
Diesel bor på Pannkaksladan i Höganäs, en restaurang och besöksgård där det förutom hästar finns alpackor, får, getter, grisar, åsnor, höns och kaniner.
– Diesel har tävlat mycket med min dotter Amanda framför allt, och vunnit 12 SM-medaljer och några EM. Han är också en gammal avelshingst och har flera fina avkommor. Både han och hans avkommor har varit uttagna i landslaget. Nu är han pensionär och går mest runt och beundras här på gården. Han glänser guldig och vacker. Våra gäster älskar honom, berättar Ulrika Ekbloom.
– Då och då går han en runda på ponnyridningen. För han är inte bara guldfärgad, han har också ett hjärta av guld. En fantastisk häst, en på miljonen.
Sett 3572 ggr

När det går riktigt smidigt att knoppa
När Alva Svensson, hästskötare på Grevlunda, ska knoppa så går det snabbt och enkelt. Speciellt när man samarbetar med sjuåriga hästen Instrumental, som gärna tar en tupplur i boxen samtidigt.
Sett 2738 ggr
Liknande webbartiklar
- Blinda Yasin flydde från kriget i Syrien – har ridit sin första pay and jump
- När ponnyn Laban hittar på bus – då hoppar han ut: ”Han är väldigt snäll egentligen”
- När längtan efter kvällsmaten blir för stor
- Charmer räddade Bec från lågorna i Australien
- Ellen kombinerar studier och ridning – samtidigt: ”Behöver multitaska”
- Bakom kulisserna till Finalen i Falsterbo med Brooklyn
- Inför morgondagens Falsterbo-start
- SOL = D-vitamin
- Antibiotika och dess resistens!
- Utsatt för våld eller hot?
Mest sedda
- Gör din egen hästglass – och ge hästarna något svalkande i sommarvärmen (35089 gånger)
- "Den bästa frågan man kan ställa sig är inte varför skorna tas av, utan varför man satte på dem" (11961 gånger)
- Hur man överlistar en ponny (4655 gånger)
- Diesel berättar att livet är riktigt härligt – varje morgon (3572 gånger)
- Teamet hoppar med hästen i varje språng (3297 gånger)
Populära taggar
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren


Fråga experterna
Mest läst
- Forskningskollen: Benskydd riskerar att överhetta och skada senorna
- Sju punkter för en bra sits: ”Vanligt att ryttare sitter bakom vertikalen”
- Gör din egen hästglass – och ge hästarna något svalkande i sommarvärmen
- Stretchning ger vila oavsett gångart
- Byggde ridhus utan bygglov – straffavgift på 400 000 kronor
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Förebygg skadorna
– Porträtt: Jessica von Bredow-Werndl
– Bli en stjärna på rakriktning
– Som gymträning för hästar
– Skydda din häst mot fästingar
– Stallmaskiner som underlättar
...och mycket, mycket mer!