Foto: AdobeStock

Foto: AdobeStock

29 december 2024, 14:00

Glädjebesked – ridskolan slipper flytta

Strängnäs ridskola slipper flytta. Efter kommunens utredning står det klart att verksamheten får stanna i Malmby, vilket skapar lättnad och framtidstro.

Strängnäs ridskola som tidigare riskerade att behöva flytta på grund av planer att sälja marken för annan verksamhet, får nu stanna på sin nuvarande plats i Malmby. Kommunens utredning har kommit fram till att det bästa för ridskolan är att den får vara kvar där, rapporterar Strengnäs Tidning.

– Vi har redan flyttat en gång. Det var kring millennieskiftet när vi inför motorvägsbygget lämnade Lunda för Malmby, säger Stephanie Aggeborn, ordförande i Strängnäsbygdens ryttarförening till Strengnäs Tidning.

Utredningen, som undersökte alternativa platser för ridskolan så som Näsbyholm och Sundbystallet, bekräftade att det inte finns några omedelbara planer på att sälja marken i Malmby.

– Det har pratats om husbyggen och logistikpark. Men just nu är inget högaktuellt samtidigt som vi kommit fram till att det bästa för ridskolan är att stanna i Malmby, säger Anders Lexell, fritidschef i kommunen.

Beslutet innebär en lättnad för Strängnäsbygdens ryttarförening, ridskolan som har sex anställda och 25 hästar, erbjuder ridlektioner för cirka 280 medlemmar, har länge oroat sig för att behöva flytta. Den nya tryggheten gör det också lättare att planera verksamheten långsiktigt.

– Vi är glada om vi får vara kvar här. Då blir det lättare att planera verksamheten långsiktigt, säger Alva Segersteen, hippolog och ansvarig för verksamheten på ridskolan.

Strängnäsbygdens ryttarförening har under året också fått stöd för att renovera staketet runt utebanan, vilket underlättar säkerheten för hästarna.

– Jag brukar säga att vi är en av kommunens största fritidsgårdar för flickor mellan åtta och 14 år. De kommer hit och läser läxor och äter mellanmål innan de rider. Det är bra om tidningen lyfter fram en tjejdominerad sport, avslutar Stephanie.