24 oktober 2023, 10:00
På grund av otillåten behandling förlorade den danska dressyrryttaren Andreas Helgstrand bronsmedaljen från årets danska mästerskap. Nu meddelar ryttaren att han väljer att inte överklaga beslutet, enligt DR Sport.
Det var på lördagskvällen den 3 juni i somras under de Danska mästerskapen som hästen Jovian fick lindrig kolik och behandlades med två olika läkemedel. Efter behandlingen skickade hästens veterinär ett mejl till Danska ridsportförbundets veterinärkonsult, som först såg mejlet efter att finalerna hade ägt rum dagen efter, på söndagen. Enligt nämnden gjordes inget annat försök att kontakta veterinärkonsulten för godkännande av behandlingen inför söndagens tävlingsstart. På måndagen den 5 juni skickades ytterligare ett mejl till veterinärkonsulenten, med information om de doser som använts vid behandlingen. Enligt ridsportförbundet kände Andreas Helgstrand inte till Jovians behandling förrän på tisdagen den 6 juni, då han fick besked om att en anmälan hade lämnats in.
Anser sig inte ha brutit mot reglerna
I september kom ett beslut från Danska ridsportförbundets disciplinnämnd som ansåg att ryttaren brutit mot reglerna samt att hästen behandlats utan bedömning och tillstånd från veterinärkonsulten. De menar också att läkemedlet Traumeel främst är inriktat på att behandla smärta och inflammatoriska tillstånd i rörelseapparaten, samt att hästen fått läkemedlen via sond, vilket inte är godkänt på tävling.
"Hästar får inte delta i ridevenemang under påverkan av smärtlindrande, prestationshöjande, stimulerande eller lugnande ämnen, samt att hästar inte får ges vätska i någon form, annat än vad de själva konsumerar frivilligt", står det i beslutet.
Andreas Helgstrand har tidigare hävdat till tidningen Ridehesten att han anser att han inte har brutit mot reglerna. Han menar att de två läkemedlen som gavs inte finns på FEI:s dopinglista, samt att mängden som gavs med sond är mindre än vad FEI definierar som vätskebehandling. Han uppger också att två tekniska delegat passerat hästen i stallet, medan veterinären behandlade Jovian.
Disciplinnämnden skriver i beslutet att Danska mästerskapen går under Danska ridsportförbundets bestämmelser, vilket gör att det är ett regelbrott att behandla hästen utan tillstånd från veterinärkonsulenten. De finner det samtidigt anmärkningsvärt att Traumeel gavs i en dos som är fyra gånger större än den rekommenderade dosen.
"Jag är så trött"
Helgstrand diskvalificerades från kürfinalen, fick lämna tillbaka sin bronsmedalj samt betala 5000 danska kronor i böter. Helgstrand hade möjlighet att överklaga beslutet, men nyligen meddelade han att han har valt att inte göra det. Till danska DR Sport säger ryttaren:
– Vi förstår fortfarande inte grejen med den där medaljen. Vi har inte gjort något som man enligt mina veterinärer inte gör på alla möjliga andra ridsportevenemang. Jag är så trött. Så, för mitt eget huvud, lämnade jag det där. Mina rådgivare tyckte att vi skulle överklaga, men jag hade kommit till en punkt där jag inte brydde mig längre. Jag försöker bara fokusera på min ridning och mitt företag, och om folk bara tar hand om sitt, då tar jag hand om mitt.
Tidigare på Hippson.se
Helgstrand förlorar medalj efter otillåten behandling